Prostreno.cz

Čas na česnek. Nepropásněte sklizeň a udělejte zásoby

Na našich zahrádkách vrcholí sklizeň česneku, někteří možná mají už pod střechou, ale jiní ještě v záhoně. Poradíme vám, jak poznat, že nadešel jeho čas a hlavně co s dobře sklizenou úrodou můžete udělat.

O blahodárných účincích česneku vás informujeme docela pravidelně a není vůbec divu. Česnek se nebojíme označit za takzvanou „superpotravinu“ je zkrátka opravdu na všechno. Jeho silné účinky se projevují jak při vnitřním užití, tak při vnějším. Co si více přát.

V posledních letech česnekových záhonků stále přibývá, zřejmě ten z dovozu našim mlsným jazýčkům nestačí a dáváme přednost tuzemskému pokladu.

Ten správný čas

Koluje spousta rad, jak poznat, že česnek už má dost a chce ven. Obecně česnek sázený na podzim někdy až těsně před zámrzem půdy, se sklízí od začátku jara přibližně do července. Pokud jste vysadili česnek zjara, tak na ten si ještě počkáte, tomu dejte čas do konce léta, někdy i až do začínajícího podzimu. Čas se nedá přesně na dny či měsíce určit, záleží na lokalitě a času výsadby.

Nejjednodušším způsobem, jak to poznat, je vadnoucí nať. Česneková nať postupně usychá a to je pro nás pěstitele jasným znamením. Pro kontrolu můžeme vyndat vždy jednu paličku česneku, česnek by měl mít pěknou hlavičku s několika slupkami. Pokud hlavičky už praskají a jsou vidět stroužky, tak rychle s česnekem ven, to už jsme to trošku prošvihli, ale nedá se nic dělat.

Česnek a vláha

Dozrávající česnek už není potřeba zalévat, pokud listy již vadnou, tak se zálivkou už si nemusíte lámat hlavu. Jen kdyby bylo extrémní sucho, tak ho jemně zavlažte. Nadměrná zálivka či vydatné deště česneku v době dozrávání neprospívá, ba naopak – může se na něm objevit začínající plíseň.

Uskladnění

Česnek po vytažení ze země oklepejte od hlíny, rozprostřete v jedné vrstvě na vzdušném místě, případně svažte do malých svazků a zavěste do prostoru. Česnek musí nejprve oschnout – to trvá jeden až čtyři týdny. Poznáte to snadno, ustřihněte nať pár centimetrů nad česnekem, nať by měla být zcel vyschlá. Pokud tomu tak není, pokračujte v sušení.

Když je česnek suchý, nastává poslední krok a to je čištění. Nyní česneku odřízněte kořínky a zakraťte nať. Délku natě si určete sami, záleží na vás, jak budete česnek skladovat. Pokud ho chcete zavěsit, nechte si konce delší, aby se dal dobře svázat. Očistěný česnek skladujte v suchu a v temnu. Správně uskladněný vydrží až do další sklizně. Česnek můžete také naložit do olejového nálevu, nebo vyzkoušejte něco z našich tipů níže.

Česnek v octovém nálevu

Budete potřebovat: očistěné stroužky česneku, červenou papriku, octový nálev.

Malé zavařovací skleničky naplňte stroužky česneku, prokládejte proužky papriky, nakonec zalijte octovým nálevem (použijte nálev na zeleninu, deko či jiné přípravky). Sterilujte při 85 °C 15 minut.

Česnek v soli a sádle

Budete potřebovat: 1 kg očištěných stroužků česneku, 200 g soli, 1 kg sádla.

Česnek prolisujte, smíchejte se solí. Sádlo mírně rozehřejte, smíchejte se solí a česnekem. Směs rozlévejte do malých skleniček a uzavřete. Tuto připravenou pochutinu můžete přidávat do polévek, omáček a k pečenému masu.





Celkem 0 komentářů


Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Prostreno.cz
Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat
Zavřít

Uvařeno. Gratulujeme!

Pro vložení obsahu je potřeba