Prostreno.cz

Lékořice

Složení nutričních hodnot

  • Bílkoviny:

    3 g
  • Sacharidy:

    87 g
    • Cukry:

      47,00 g
  • Tuky:

    0 g
  • Vláknina:

    0 g

Aktivita pro spálení:

361 kcal

45

minut jízdy na kole

34

minut běhu

107

minut uklízení

Lékořice lysá, latinským názvem Glycyrrhiza glabra je léčivá rostlina pocházející z jihovýchodní Evropy a Středního východu, kde roste divoce. Řadíme ji do čeledi bobovitých. Její název se skládá z řeckého glyks, což znamená sladký a rhiza znamená kořen. Sušené kořeny vypadají jako kousky sušeného dřeva, jsou velmi tvrdé a vláknité, o průměru asi 1 cm, s hnědou kůží a žlutým vnitřkem. Kořeny lékořice se sbírají na podzim a suší při teplotě kolem 30° C. Používají se už léta jako lék i dochucovadlo. Lékořice má také pověst afrodiziaka, zmínky o receptech na zvýšení sexuální síly najdete i v Káma Sútře. Starověcí čínští bylinkáři destilovali kořen lékořice a předepisovali ji pro širokou škálu neduhů. Její vůně je léčivá a vysoce aromatická. Lékořice je zvláště dobře známá pro její využití v cukrářských výrobcích Má výraznou sladkou chuť, podobnou anýzu, s mírně hořkou a jemně slanou dochutí. Když se žvýká kořen samotný, zdá se, že je sladší a sladší. Díky své přirozené sladkosti je oblíbenou příchutí bylinných čajů a mnoha potravin.

Pěstování

Vyberte si místo na plném slunci nebo ve stínu. Rostlinám lékořice se daří ve vlhké, úrodné, ale dobře odvodněné půdě. Snadno se pěstují z kořenových řízků vysazených 15-30 cm od sebe, nebo můžete zasít semena ven na jaře a na podzim.  Nechte lékořici růst celé vegetační období, aby si vytvořila pevný základ. Po zaschnutí vrchní části rostliny vyjměte jenom část kořenů, které lze použít a zbytek rostliny zkompostujte. Nové rostliny vyrostou na další rok z kousků kořenů, které zůstali v půdě. Kořeny lékořice sušte několik měsíců a poté je uložte na chladném místě. Kořen lékořice určený k prodeji se obvykle sklízí až po třech nebo čtyřech letech růstu. 

Použití

Lékořice je známá především jako cukrářská příchuť, výrobky z lékořice ovšem mají ve skutečnosti jen zřídka více než 2% přírodního výtažku z lékořice, přičemž většinu své chuti obvykle berou z anýzu nebo ze syntetické náhrady. Devadesát procent veškeré přírodní lékořice používané jako ochucovadlo se používá v tabáku (cigarety, doutníky, dýmkový tabák). Její výtažek se používá k dochucování sirupů nebo nápojů jako Sambuca, piva Guinness nebo u nás oblíbené Kofoly.

V domácnosti ji nejspíš požijete ve formě léčivého čaje nebo sirupu. Lékořice pomáhá čistit tlusté střevo, podporuje zdraví plic a podporuje funkci nadledvin. Bylinné přípravky obsahující kořen lékořice se používají k tlumení kašle, léčbě žaludečních a střevních vředů, snížení hladiny kyseliny a potažení žaludeční stěny ochranným gelem. Je běžnou součástí mnoha bylinných čajů jako mírné projímadlo, diuretikum a proti nadýmání. Bylo také známo, že zmírňuje revmatismus a artritidu, reguluje nízkou hladinu cukru v krvi. Extrakt z kořenů má mírné estrogenní účinky, a proto se využívá ve fytoterapii při léčbě příznaků menopauzy, na regulaci menstruace a zmírnění menstruačních křečí. Lékořice může být také použita proti nočnímu pocení. Lidé trpící srdečními, jaterními, hormonálními poruchami nebo cukrovkou, by se o jejím dlouhodobém užívání měli poradit se svým ošetřujícím lékařem.

Jak ji uchovávat

Lékořice se prodává se v různých formách. V obchodech najdete dřevité kousky kořene, prášek a také pevné tyčinky koncentrovaného extraktu, tzv. pendreku, které jsou lesklé černé, sladké a částečně rozpustné ve vodě. Vysušený kořen je třeba udržovat v suchu a před použitím je potřebné ho nařezat nebo rozemlít. Tyčinky a prášková lékořice by měli být uchovávány ve vzduchotěsných nádobách.

Reklama

Prostreno.cz
Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat
Zavřít

Uvařeno. Gratulujeme!

Pro vložení obsahu je potřeba