Dnes máte červenou tvář a za nějakou dobu začnete zapomínat, ztrácet předměty a hledat správná slova k vyjádření. Lékaři varují, že něco takového není jen možné, ale i hodně pravděpodobné!
Zarudnutí obličeje. Teď nemluvíme o stavu, kdy se vám pořádně vymstí delší pobyt na slunci bez opalovacího krému, ale o chronickém kožním onemocnění zvaném rosacea (růžovka). Tím trpí ve světě přibližně 40 milionů lidí, v České republice se jedná zhruba o půl milionu jedinců. Nejste náhodou jedním z nich? Možná si nejste jistí…
Když pohled do zrcadla netěší
Rosacea se často nesprávně zaměňuje s akné. V porovnání s ním se však objevuje až ve středním věku a postihuje mnohem častěji ženy. Vyskytuje se v centrálních partiích obličeje, tudíž zasahuje nos, čelo, tváře a bradu. Zpočátku se růžovka projevuje zcela nenápadně – občasným červenáním kůže, jenže postupně se mění v zarudnutí trvalé, doprovázené rozšířenými žilkami, otokem a tvorbou hnisavých puchýřků. I když příčiny dermatologické patálie nejsou dodnes známy, možné následky bohužel ano…
Od pupínků k demenci? Šance je vysoká
Pacienti s růžovkou mají vyšší riziko Alzheimerovy choroby. Tak nějak lze interpretovat děsivý závěr nejnovější dánské studie. Tamní výzkumníci k němu došli na základě přezkoumání zdravotních údajů 80 tisíc respondentů. Finální analýza získaných dat jednoznačně prokázala, že ženám s rosaceou se zvyšuje pravděpodobnost Alzheimerovy choroby o 28 procent, muži jsou na tom podstatně lépe – u nich se mluví o 16 procentech. Odborníci rovněž zjistili, že podstatnou roli zde hraje i věk. Hrozba demence narůstá „
zarudlým“ jedincům o dalších 20 procent po 60. roce života. Co za tím stojí? Špatné je, že to bohužel není zcela objasněno!
Problém neznámého důvodu
„Kůže pacientů s rosaceou se vyznačuje zvýšenou hladinou některých proteinů a zánětlivými procesy. Tento stav je spojován se vznikem demence, zejména Alzheimerovy choroby, a to už dlouhá léta. Přestože to může být možné vysvětlení, nemůžeme s jistotou říci, že je to příčina,“ vysvětluje autor studie a zároveň dánský dermatolog Alexander Egeberg. Odborník také dodává, že růžovka stoprocentně nezaručuje vznik duševních poruch, jen jejich riziko lehce zvyšuje. Těžko říct, jestli tento dodatek někoho uklidní…
Sledujte nás na sociálních sítích: