Prostreno.cz

Jehlice trnitá neboli babí hněv. Dietní zlepšovák i pomocník na revmatismus

Co nevidět začne kvést jehlice trnitá, proto je na její sběr naprosto ideální čas. K čemu vám poslouží? Podpoří plodnost, prospěje lymfatickému systému, sníží vysoký krevní tlak a pomůže při revmatismu. Pozitivních účinků má ale mnohem víc!

Ještě jste o této bylince neslyšeli? Vězte, že ve starých herbářích je léčivé využití jehlice vskutku hodně široké. Tak se pojďme podívat na to, zda by se náhodou nehodila i vám, co vy na to? Co je tenhle zázrak vlastně zač, kde ho hledat, a s jakými neduhy si dokáže hravě poradit?

Pole, louky a pastviny. Tam číhá poklad

Jehlice trnitá (Ononis spinosa) se lidově nazývá nelichotivým názvem „babí hněv“. Z jakého důvodu, to je záhadou. Je to polokeř nejčastěji dorůstající do výšky něco málo přes půl metru. Není však žádnou výjimkou, že se „vytáhne“ až na 120 centimetrů. Bohatě větvená trvalka s trojčetnými spodními listy se vyskytuje především v teplejších oblastech. Konkrétně u nás je k vidění na suchých loukách, pastvinách, svazích, okrajích cest a křovinatých stráních. Nalézt se dá také na neobdělávaných půdách, neboť jí vůbec nevadí výkyvy vlhkosti. Na jakou část jehlice byste se měli zaměřit?

Manuál ostříleného bylinkáře

Sbírají se kořeny, a to ideálně před květem, což je období od konce března asi do poloviny dubna. Další příležitost je pak až po odkvětu – tedy od září do listopadu. Nejvhodnější čas pro „lov“ jehlice nastává po dešti, protože se trhá snadno, skoro by se dalo říct, že to „jde úplně samo“. Získané kořeny se pak umyjí, očistí a suší. Buď na přímém slunci, v troubě či sušičce při teplotě 50 až 60 stupňů. To, že všechno proběhlo na jedničku, poznáte podle barvy – pokud je kořen zvenku šedohnědý a uvnitř světle žlutý, je usušen správně. K čemu ho pak můžete využít?

Dietní zlepšovák i pomocník na revmatismus

Obsažené látky babího hněvu působí jako diuretikum, takže vyvolávají v těle močopudný účinek. Proto se báječně hodí při léčbě onemocnění močových cest, včetně ledvinových kamenů. Využít se dá ale i při revmatismu či v případě zadržování vody v organismu. Jehlice zároveň představuje schopný medikament na chronické kožní obtíže, dále pročisťuje lymfatický systém a podporuje žlázy s vnitřní sekrecí. Nelze nezmínit ani to, že podporuje látkovou výměnu a snižuje vysoký krevní tlak. Rovněž může být součástí pitného režimu během redukční diety. Některé ženy tuto bylinku využívají při potížích s početím.

Pravidla užívání je třeba dodržovat

Z jehlice se dá připravit čaj, což se přímo nabízí. Dvě lžičky drceného kořene zalijte vroucí vodou, nechte 15 minut louhovat a po scezení pijte. Doporučená denní dávka jsou dva šálky – nejlépe ráno a večer. Dlužno dodat, že tato kúra by měla být užívána po dobu maximálně pěti dní v týdnu. Poté je nutná zase měsíční přestávka.





Celkem 0 komentářů


Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Prostreno.cz
Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat
Zavřít

Uvařeno. Gratulujeme!

Pro vložení obsahu je potřeba