K létu patří sportování všeho druhu! Ať už jste milovníkem běhu, cyklistiky, beach volejbalu, plavání nebo vysokohorské turistiky, může vám být vada zraku na obtíž. Jak vám mohou brýle nebo čočky zkomplikovat prázdninové aktivity a jak se potížím vyhnete?
S větrem o závod... Ale pouze s ochranou očí!
Oči je třeba při sportech chránit – obzvlášť při aktivitách jako je cyklistika či in-line bruslení, kde je během jízdy ohrožuje vítr, prach, drobné kamínky či létající hmyz. Ochranné brýle jsou proto nezbytností, ať už máte dioptrickou vadu nebo ne. „Obruba brýlí by měla těsně přiléhat na obličejové partie, aby zabránila silnému proudění vzduchu a následnému vysušování. To je důležité zejména v případě, že nosíte kontaktní čočky,“ upozorňuje primářka oční, MUDr. Lucie Valešová. Právě ostrost vidění je u lidí s vadou zraku velice důležitá, jelikož bez korekce hrozí nehody způsobené špatným odhadem. „Každý, komu se začne zdát, že vidí neostře, by měl zajít k lékaři. Nemělo by se zapomínat, že účastníkem silničního provozu jsem i jako chodec, cyklista a podobně. Problém s ostrostí zraku může navíc signalizovat vážnější onemocnění, proto bychom návštěvu lékaře určitě neměli dlouho odkládat,” dodává oční lékařka.
Poklusem v klus...
Ačkoli při běhu nevyvíjíte takovou rychlost jako na kole, ani zde ochranu očí nepodceňujte, stejně jako správnou korekci zraku. „Pokud neběháte s dioptrickými brýlemi nebo s čočkami, můžete mít takzvané astenopické potíže, tedy únavu očí, rozmlžené vidění a bolest hlavy,“ vysvětluje MUDr. Valešová, a upozorňuje, že běhání pak vyvolává nepříjemné pocity, nebo dokonce i migrénu. Řešením jsou kontaktní čočky v kombinaci s ochrannými brýlemi – které by však v létě neměly postrádat UV filtr, zamezující negativnímu vlivu slunečního záření.
Horolezci, horolezkyně, horolezčata...
Právě UV záření přítomné ve slunečních paprscích je v letních měsících hrozbou pro oči, ať už se věnujete jakémukoliv outdoorovému sportu. Obzvláště to ale platí ve vysokých nadmořských výškách, tedy při vysokohorské turistice nebo horolezectví, kdy je zapotřebí nejvyšší stupeň ochrany. „Skla s UV filtrem zaručují 100% ochranu proti veškerému UV záření. Číslo 400 znamená, že skla nepropouští záření nižší vlnové délky než 400 nm,“ vysvětluje optometristka Bc. Aneta Čunderlová, co vyjadřuje číselná hodnota uvedená na slunečních brýlích určených pro pobyt v místech s nižší koncentrací ozónu nebo s intenzivním zářením – jako právě v horách. Je tu navíc ještě jeden důležitý fakt: rohovka oka je zásobená kyslíkem z vnějšího prostředí a ve vyšších nadmořských výškách klesá parciální tlak kyslíku i atmosférický tlak. Pokud se tedy chystáte do horských oblastí vyšších než 2500 m. n. m. a nosíte kontaktní čočky, používejte ty s velmi vysokou propustností kyslíku, a to pouze přes den – zavřená víčka přívod kyslíku ještě více snižují. Může dojít k otoku rohovky a poklesu vidění. O výběru čoček se tedy v takovém případě poraďte s lékařem.
Čočky ve vodě mohou nadělat „paseku“!
Kontaktní čočky do vody rozhodně nepatří, protože se v ní mohou vyskytovat různé mikroorganismy – například bakterie, viry, chlamydie, plísně, akantaméby, houby či paraziti... Ve chvíli, kdy se dostanou do očí, mohou kontaminovat kontaktní čočky a způsobit infekce očí, v extrémních případech až slepotu. V bazénu je navíc dráždivý chlór, v mořské vodě zase sůl či písek... Zároveň hrozí vyplavení čočky z očí. Vhodnější alternativou při plavání nebo potápění jsou proto dioptrické plavecké či potápěčské brýle. Z důvodu vzdálenosti čoček od oka se u nich mění dioptrická hodnota, proto se poraďte se svým očním lékařem, jaké by vám doporučil. Nesprávná korekce zraku může totiž způsobit špatný odhad.
„Voda láme světelné paprsky jinak než vzduch. Při plavání nebo při potápění se tak všechny předměty jeví větší a bližší než ve skutečnosti, což ovlivňuje i prostorovou koordinaci,“ objasňuje MUDr. Valešová.
Klimatizace a větráky ve „fitku“ vysušují oči!
Pokud jste milovníkem posilovny, anebo děláte jiný sport ve vnitřních prostorách, v horkých letních dnech se vaše oči mohou stát obětí klimatizace anebo puštěného větráku. Při dlouhodobém pobytu v takovém prostoru má povrch oka tendenci vysychat, což způsobuje nepříjemné pálení, slzení a pocit zrnka písku pod víčky – příznak syndromu suchého oka. Pomoci vám mohou oční kapky, v případě přetrvávajících potíží navštivte očaře.
Rozbité brýle nebo vypadnutá čočka
Plážový volejbal, fotbal, házená, tenis, squash, badminton... Dynamické sporty, kde hraje hlavní roli míč (či míček), vyžadují přesnost a dobrý odhad, takže korekce zraku je velmi důležitá. „Pro korekci v těchto sportech doporučuji brýle, které pevně sedí na nose i za ušima, s pružným nosníkem a obrubou, jež ochrání partie v oblasti kolem bulbu i očnice,“ říká MUDr. Valešová. Brýle ovšem obecně nejsou pro tento typ sportů ideální, protože hrozí jejich rozbití – a následné poranění oka. Používání kontaktních čoček má ovšem také svá úskalí, například ji můžete omylem vyjmout při otírání potu nebo z oka při pohybu vypadne. Pro vášnivé sportovce představuje proto řešení laserová operace. „Moderní laserové operace jsou velmi bezpečné a šetrné, ošetření je přesné, bezbolestné a dokáže vyřešit různé dioptrické vady i poměrně vysoký počet dioptrií natrvalo. Výhodou laserového zákroku je, že se ke sportu můžete vrátit už během několika dní,“ vysvětluje primářka.
Sledujte nás na sociálních sítích: