Naše chování při pití alkoholu má velký dopad na funkce našeho mozku. Jaké?
Sklenka vína nikdy nikomu neublížila? Jistě, ale od určitého věku může být alkohol i zdraví prospěšný. V nové studii vědci zkoumali, co udělá konzumace alkoholu s mozkem u 20 965 subjektů s průměrným věkem 55 let. Výsledky ukázaly, že naše chování má velký dopad na mozek – a to především, pokud pijeme alkoholu příliš velké množství.
Jed pro váš mozek
Téměř 3 procenta účastníků uvedlo, že nepijí alkohol vůbec, zatímco zbytek zkonzumuje v průměru 18 jednotek týdně – což odpovídá zhruba šesti vysokým sklenicím vína nebo sedmi a půl plechovkám piva. A přesně toto množství bylo podle výsledků studie příliš.
„V dosud největší studii jsme zjistili, že týdenní konzumace alkoholu o více než sedmi jednotkách souvisí s hromaděním železa v mozku,“ vysvětluje Anya Topiwala z Oxfordské univerzity, která byla jedním z lidí stojících za studií. "Vyšší hladina železa v mozku je zase spojena s horším kognitivním výkonem. Hromadění železa by mohlo být základem kognitivního poklesu souvisejícího s alkoholem," pokračuje vědkyně.
Podle Emmy Laing, klinické profesorky na University of Georgia, vědci zjistili, že mírná konzumace alkoholu vede k větší akumulaci železa v oblastech mozku, které pomáhají vykonávat kognitivní, emocionální a pohybové funkce. Čím vyšší je podle profesorky naměřená akumulace železa, tím horší jsou naměřené hodnoty kognitivních funkcí. "Abnormálně vysoké hladiny železa v mozku jsou spojeny s oxidačním stresem, který vede k poškození neuronů a buněčné smrti."
Více, nebo méně?
Pokud chcete udělat něco dobrého pro svůj vlastní mozek, měli byste držet spotřebu co nejnižší – ale jak? Laing doporučuje nápoje s nízkým obsahem alkoholu nebo nealkoholické nápoje. Pokud konzumujete tak zvaný „tvrdý alkohol“, je dobré ke každému alkoholickému nápoji vypít jednu až dvě sklenice vody, abychom omezili nadměrnou konzumaci a nepili alkohol na lačný žaludek.
Lidem, kteří trpí závislostí na alkoholu nebo se z ní léčí, však radí, aby nepřecházeli na nealkoholické verze oblíbených nápojů. Ty by podle Laing mohly zvýšit chuť na víno, pivo a další alkoholické nápoje. Poukazuje také na to, že „zdravotní účinky konzumace alkoholu závisí do značné míry na jednotlivci, jeho zdravotním stavu a lécích, které užívá“.
Zdroj: www.eurekalert.com, www.eatthisnotthat.com, www.journals.plos.org/plosmedicine/article?id=10.1371%2Fjournal.pmed.1004039
Sledujte nás na sociálních sítích: