Prostreno.cz

Listy senny bojují proti zánětům

Senna je členem velkého rodu tropických kvetoucích rostlin, která se často uplatňuje v bylinné medicíně. Tuhle podceňovanou rostlinku si cení vědci po celém světě. A oprávněně. Je slibným bojovníkem proti diabetu, infekci i zácpě!

Kasie pravá neboli senna (Senna alexandrina) je dobře známá jako účinné projímadlo. Obsahuje vápník, měď, hořčík, zinek, sodík, draslík, protein či vlákninu. Dále jsou v senně přítomny i fotochemikálie, jako jsou saponiny, třísloviny, terpenoidy, alkaloidy, srdeční glykosidy a steroly. Co tenhle koktejl účinných látek umí?

Má laxativní vlastnosti

Zácpu lze definovat jako obtížné vyprazdňování tuhé stolice až nemožnost spontánního vyprázdnění. Naštěstí senna obsahuje sennosidy, což jsou laxativní deriváty antranoidů, díky kterým se z vašeho těla dostane vše, co v něm „uvízlo“ (1).

Působí protizánětlivě

Různé části uvedené bylinky, a to včetně kořene, stonku, listu a květu jsou bohaté na četné fytochemikálie. Klinické experimenty prokázaly, že extrakty ze senny působí jako silný antioxidant a antimikrobiální činidlo (2).

Krotí oxidační stres

Podle vědců senna krotí oxidační stres, který negativně ovlivňuje normální fungování několika tělesných orgánů a zároveň je zodpovědný za onemocnění, jako je diabetes mellitus, jež stojí za zvýšenou hladinou glukózy v krvi. Optimistické závěry akademiků naznačují, že antidiabetické a hypoglykemické účinky senny by se naopak mohly stát novým prostředkem v boji proti diabetes mellitus, zejména diabetu 2. typu (3).

Nemá ráda plísně

Senna je známá i pro svou protiplísňovou aktivitu, takže může „zatopit“ různým plísňovým infekcím (4). Prý má dokonce páky i na bakterii E. coli.

Další potenciální použití senny

Senna zároveň bývá užitečná při léčení různých kožních onemocněních a vnějších infekcí těla. Prášek z listů ulevuje od revmatoidní artritidy, břišních červů a dny a potencionálně čistí krev.

Jak sennu užívat?

Než začnete užívat jakékoli doplňky se sennou, měli byste s poradit se svým lékařem. Navzdory tomu, že je senna bezpečná, pokud se užívá v doporučených dávkách a po omezenou dobu, spojuje se s nežádoucími účinky. Většina z nich souvisí s laxativním účinkem a nerovnováhou žaludečních elektrolytů, nepohodlím, křečemi a průjmem. Dlouhodobé užívání drogy ve vyšší dávce pak může způsobit poškození jater. Senna zároveň interaguje s některými léky, kupříkladu s warfarinem, který zpomaluje srážení krve, tak na to pozor.

Zdroje: (1) www.sciencedirect.com/topics/agricultural-and-biological-sciences/senna-alexandrina, (2) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8837466/, (3) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8057619/, (4) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5831234/





Celkem 0 komentářů


Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Prostreno.cz
Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat
Zavřít

Uvařeno. Gratulujeme!

Pro vložení obsahu je potřeba