Čím lepší vysvědčení na škole, tím větší je pravděpodobnost, že se v dospělosti rozvine alkoholismus. Co za tímhle znepokojivým jevem vězí?
Otázka, do jaké míry inteligence a schopnosti v mládí ovlivňují životní volby v dospělosti, přitahuje vědeckou pozornost zase o něco více. Může za to nové odborné zjištění, podle kterého se sklon k alkoholismu zřejmě formuje už na střední škole.
Zase se potvrzuje, že všechno souvisí se vším?
Poznatky studie (1) provedené americkým prestižním lékařským a výzkumným centrem UT Southwestern Medical Center naznačují, že u středoškoláků s vyšším IQ je mnohem pravděpodobnější, že budou v dospělosti pít větší množství alkoholu. „Neříkáme, že vaše mladistvé IQ určuje váš osud. Jeho úroveň však může ovlivnit sociální faktory, které se promítají i do pitných návyků. Právě tento mechanismus je důležité dále zkoumat,“ vysvětluje uznávaný americký psychiatr a hlavní autor studie E. Sherwood Brown (2).
Čísla hovoří jasně. A promile také
Brownův tým analyzoval data z rozsáhlé Wisconsin Longitudinal Study, která se zaměřila na sledování životních osudů více než 10 000 jednotlivců, kteří absolvovali střední školu ve Wisconsinu a narodili se kolem roku 1939. V rámci výzkumu bylo náhodně vybráno 8 254 účastníků, jež v letech 1992 a 2004, tedy přibližně ve věku 53 a 65 let, odpovídali na otázky týkající se svých návyků.
Chytří pijí denně
Ze závěrů posléze vyplynulo, že s každým navýšením IQ o jeden bod se zvyšuje pravděpodobnost, že dotyčný bude spadat do kategorie středního nebo těžkého konzumenta alkoholu, a to o necelá 2 procenta. Pro upřesnění byla mírná konzumace definována jako maximálně 29 nápojů měsíčně u žen a 59 nápojů měsíčně u mužů, zatímco těžké pití zahrnovalo více než 30 nápojů měsíčně pro slabší pohlaví a více než 60 pro to silnější.
Lepší postavení rovná se větší žízeň
Výzkumníci předkládají několik hypotéz o tom, jak inteligenční kvocient zasahuje do alkoholní náklonnosti. Jedním z možných vysvětlení podle nich je, že jedinci s vyšším IQ často nacházejí zaměstnání, která bývají více náročná a stresující, proto se ke sklence toho či onoho uchylují jako k prostředku zajišťujícího uvolnění od pracovního zatížení. Kromě toho mají také mnohem více příležitostí k večírkům, a tedy i společenskému pití, což představuje další faktor, který může přispět svou troškou do mlýna. Svou roli zde zřejmě sehrává i vyšší příjem, díky kterému se člověk nemusí v ničem omezovat, domnívají se experti.
Zdroje: (1) www.utsouthwestern.edu/newsroom/articles/year-2024/oct-high-school-iq-and-alcohol-use.html, (2) www.nypost.com/2024/10/10/lifestyle/high-schoolers-with-higher-iqs-more-likely-to-be-moderate-or-heavy-drinkers-as-adults/
Sledujte nás na sociálních sítích: