Bez dostatečného množství železa by tělo nedokázalo správně okysličovat tkáně a orgány, z čehož se rýsují problémy. Pokud tento minerál čerpáte z listové zeleniny, tofu, luštěnin a ořechů, s čajem raději brzděte.
Lahodná chuť, pomoc s hydratací i zajímavé benefity. Na čaji je skvělých spousta věcí. Věděli jste ale, že si váš oblíbený šálek nerozumí s některými potravinami, zejména těmi bohatými na železo? Proč tomu tak je, a co si dát místo něj, pokud vám na hladině této živiny záleží?
Dvě strany taninů
Hlavním „viníkem“ jsou taniny – přírodní látky patřící mezi polyfenoly, které čaj obsahuje. Taniny mají kromě celé řady zdravotních pozitiv i jednu nepříjemnou vlastnost. Mohou se vázat na železo a omezit tak jeho vstřebávání v těle, čímž organismu začne chybět. Tento efekt se týká především takzvaného nehemového železa, které najdete v rostlinných zdrojích. Železo živočišného původu (hemové) nacházející se v mase a rybách taniny tolik neovlivňují. Jste-li náchylní k anémii a nechcete nic riskovat, tohle uvedeným horkým nápojem raději nezapíjejte.
Listovou zeleninu si nechte na později
Špenát, kapusta i mangold jsou prospěšné chuťovky, ale pokud je spláchnete černým čajem, můžete o podstatnou část jejich železa přijít. Zvolte jiné občerstvení nebo dbejte o dostatečný časový odstup, ideálně alespoň jednu hodinu před nebo po jídle. Podobně to funguje také s luštěninami, především pak fazolemi. K těm se více hodí voda s vymačkaným citronem, neboť jak známo, vitamin C absorpci železa podporuje.
I s tofu se vyplatí počkat
Pouhá polovina šálku tofu pokryje až 36 procent doporučené denní dávky železa, což je ve srovnání se stejnou porcí steaku dvojnásobek. Jde tedy o hodně bohatý zdroj. Přece si to čajem nepokazíte! Železo v tofu patří do nehemové skupiny, která je hůře vstřebatelná, proto i v tomto případě zvolte jiný způsob, jak uhasit žízeň. Stejné to bývá i s ořechy, které se s taniny v čaji vážně nekamarádí.
Zdroj: www.realsimple.com/foods-to-avoid-eating-with-tea-8722643
Sledujte nás na sociálních sítích: