Přemýšlíte o založení rodiny? Je tu pár doporučení pro vašeho partnera. Týkají se váhy, jídelníčku, abstinence, pohybu a užívání přírodních doplňků.
Problémy s plodností se stávají čím dál častějšími a ovlivňují miliony mužů po celém světě. Jedním z klíčových aspektů je tu pochopitelně kvalita a počet spermií. I když úspěch celé mise vlastně závisí na jednom průbojném plaváčkovi, který během ejakulace vyhraje závod o oplodnění vajíčka, cesta k tomu, aby měl šanci uspět, začíná dávno před startem. Jeho kondice totiž není jen otázkou přírody, ale i životního stylu, stravy a péče o tělo. Co se mužům nejčastěji doporučuje?
Kila navíc jsou na obtíž
Nadváha s obezitou organismu škodí mnoha způsoby, bylo by tedy překvapující, kdyby nadměrná tělesná hmotnost rodičovství „nepřekážela“. Proto se pro zvýšení kvality spermií ukazuje úprava BMI indexu jako velmi efektivní (1). Silnějšímu pohlaví experti běžně radí zaměřit se na pravidelný pohyb a stravu vyváženě zaměřenou na bílkoviny, zdravé tuky a sacharidy. A když už je řeč o jídle…
Antioxidantů není nikdy dost
Antioxidanty, konkrétně vitaminy C a E, chrání spermie před oxidačním stresem, který může poškodit jejich DNA. Studie (3) z roku 2019 publikovaná v časopise Andrology potvrzuje, že pánové, kteří těchto živin mají dost, vykazují lepší pohyblivost a koncentraci spermií. Čeho se naopak úplně vyvarovat, to je alkohol, neboť ten si s plodností obecně moc nerozumí (4), stejně jako kouření (5).
Stres je nepřítel
Stresu se dnes lze vyhnout jen těžko, ale když se chce, jde přece všechno. Motivací je příslib založení budoucích generací, protože permanentní nervozita zvyšuje hladinu testosteronu a negativně ovlivňuje přirozenou produkci spermií (6).
Bylinné doplňky jsou ku prospěchu
Pískavice řecké seno je léčivá bylina, na níž přírodní medicína přísahá. Ani věda účinnost této rostliny nepopírá! Ukázalo se (7), že její užívání po dobu 12 týdnů stav spermií výrazně zlepšuje, takže máte-li mateřské ambice, pořiďte partnerovi doplňky s jejím obsahem. Rozhodně se tím nic nezkazí.
Zdroje: (1) www.pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC7848840/, (2) www.doi.org/10.20960/nh.549, (3) www.pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC5203687/, (4) www.fertilityresearchandpractice.biomedcentral.com/articles/10.1186/s40738-017-0037-x, (5) www.journals.lww.com/environepidem/fulltext/2019/08000/semen_quality_and_cigarette_smoking_in_a_cohort_of.1.aspx, (6) www.rbej.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12958-018-0436-9, (7) www.medsci.org/v14p0058.htm
Sledujte nás na sociálních sítích: