Černý i zelený čaj po ránu zahřeje a pohladí smysly, ale jeho určité složky se v trávicím traktu navážou na železo, čímž zabrání jeho vstřebávání. Dejte si raději rooibos, anebo s tímto občerstvením počkejte alespoň hodinku po jídle.
Postavit vodu na čaj, připravit snídani a zasednout ke stolu. To je obvyklý scénář mnoha lidí, kteří si od výživného pokrmu v kombinaci s horkým nápojem slibují podporu zdraví i zvýšení energie. Jenže právě čaj může tento ideální scénář nečekaně narušit. Některé sloučeniny v něm obsažené organismus připravují o železo (1), tedy klíčový minerál zásadní pro tvorbu červených krvinek a přenos kyslíku v těle.
Ztráty bývají velké
„Kofein a určité polyfenoly, zejména taniny, v tomto případě působí jako antinutrienty, což znamená, že mohou omezit vstřebávání některých živin. V případě železa se na něj vážou už v trávicím traktu a brání jeho efektivnímu přenosu do krevního oběhu, čímž se samozřejmě snižuje množství, které tělo následně využije,“ vysvětluje britská výživová poradkyně Sophie Trotman (2). „Platí to zejména pro nehemové železo, které se nachází v rostlinných potravinách, jako jsou fazole, hrách, čočka, ořechy, tofu, quinoa a tmavá listová zelenina“, dodává expertka.
Libo rooibos?
Také odborné studie (3) potvrzují, že nevinně se tvářící čaj může omezit vstřebávání železa až o 60 procent, je-li konzumován během jídla i hodinu po něm. Nejhůře si v tomto směru vede černý, který má tříslovin nejvíce, následovaný zeleným. „Pokud vám byla diagnostikována anémie, může vám být doporučeno čaj výrazně omezit,“ připouští výživová poradkyně Sophie Trotman s tím, že nedostatkem tohoto minerálu jsou ohroženi hlavně vegané, vegetariáni, menstruující ženy a jedinci trpící syndromem dráždivého tračníku. V případě, že se ranního horkého šálku pořád odmítáte vzdát, se sluší zmínit, že existují i neškodné alternativy, jmenovitě rooibos či čaj mátový nebo zázvorový.
Zdroje: (1) www.gut.bmj.com/content/43/5/699, (2) www.staging.stylist.co.uk/fitness-health/nutrition/drinking-tea-with-breakfast-health-issues/778363, (3) www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10999016/
Sledujte nás na sociálních sítích: