Mrkví proti bolesti břicha a nefunkčnímu trávení? No jéje, vždyť má obrovský prebiotický potenciál! Z těla navíc odstraňuje přebytečný estrogen, čímž zmírňuje příznaky premenstruačního syndromu a pomáhá při potížích s plodností.
Oranžové mrkvi se dnes vážně nikdo nediví. V této barvě se ale konzumuje teprve od 17. století, kdy byla v Nizozemsku vyšlechtěna jako pocta tamní královské rodině. Ačkoli je jako potravina s mocnými léčivými účinky vnímána již od nepaměti, pití její šťávy se stalo opravdovým trendem až v posledních letech.
Nejde jen o ostrý zrak
Jedním z hlavních témat okolo tohoto osvěžujícího občerstvení kupodivu není zdraví očí, ale pohoda střev a zažívání. „Celá mrkev má prebiotickou roli, protože vláknina v ní obsažená je palivem pro prospěšné střevní bakterie. Hodně tomu pomáhají i její polyfenoly,“ objasňuje britský odborník na výživu Alexander Thompson (1). „Přínosy mrkvové šťávy lze ještě zvýšit přidáním zázvoru a pomeranče. Zatímco zázvor působí proti zánětům a nevolnostem, pomeranč vlivem vitaminu C posiluje imunitu rychlým a pohodlným způsobem,“ dodává zase americká nutriční poradkyně Adele Johnson. Je toho ale víc, co vás asi překvapí.
I hormonům dělá oranžová dobře
Není žádným tajemstvím, že základní příčinou premenstruačního syndromu, nekvalitní pokožky i problémů s plodností je dominance hormonu estrogenu. Obyčejná mrkev má však tak unikátní složení, že přebytečný estrogen pomáhá detoxikovat, čímž snižuje příznaky spojené s hormonálními nerovnováhami (2). Ačkoli jde o lákavé benefity, neberte to tak, že místo vody teď musíte pít jen litry mrkvového džusu.
Dávkování má své omezení
„I když je tato zeleninová šťáva skvělým způsobem, jak do stravy dostat základní vitaminy a minerály, její nadbytečné množství tělu příliš neprospěje, zvláště pro beta-karoten, který ve vysokých dávkách může pokožku zbarvit do oranžova. Své zdraví proto podpořte i konzumací jiných druhů ovoce a zeleniny,“ doporučuje poradkyně Adele Johnson.
Zdroje: (1) www.staging.stylist.co.uk/fitness-health/nutrition/benefits-of-bread-health-2-2/844363, (2) www.functionalps.com/blog/2012/09/28/ray-peat-phd-on-the-benefits-of-the-raw-carrot/
Sledujte nás na sociálních sítích: