Prostreno.cz

Sklenice mléka denně snižuje riziko rakoviny střev

Nejen jedno jablko denně, i sklenička mléka svede divy! Vlivem obsaženého vápníku omezuje riziko rakoviny tlustého střeva, což je celosvětově čtvrtá nejčastější příčina úmrtí.

Ať už si mléko dáváte jen do kávy nebo ho na chuť pijete přímo z krabice, rozhodně na tom nic neměňte a pokračujte dál. Je to možná k nevíře, ale tento „obyčejný“ nápoj představuje silného protivníka jedné z nejobávanějších nemocí dnešní doby.

Náskok před zhoubnými nádory

Rakovina patří k hlavním příčinám úmrtí po celém světě. Bohužel se šíří tak rychle a zákeřně, že vědci předpovídají to nejhorší – počet nových pacientů podle nich každý rok dosáhne 30 milionů a výrazně stoupne i míra úmrtnosti v důsledku této choroby. Rakovina prostaty, plic, tlustého střeva a konečníku tvoří odhadem 48 procent všech diagnostikovaných případů (1). Hodně by tu mohlo pomoci právě mléko.

Ani doušek nazmar

Britští lékaři z Oxfordské univerzity přišli s nadějnou zprávou. Jejich výzkum (2) prokázal, že pravidelná konzumace mléka, konkrétně v dávce jedné sklenice denně, snižuje riziko rozvoje rakoviny tlustého střeva až o 17 procent. Poděkovat za to můžeme obsaženému vápníku, který evidentně nesvědčí jen kostem a zubům. Má totiž schopnost vázat se na žlučové kyseliny, které vznikají při trávení tuků a mohou poškodit střevní výstelku, což vznik nádorů značně podporuje. Z jiných studií pak vyplývá, že tento minerál významně posiluje imunitu (3) a proti rakovině bojuje ještě dalšími způsoby (4). V uvedené „porci“ mléka je vápníku přibližně 300 mg, což je dle názoru britských vědců pro prevenci tak akorát.

Chutné náhradní alternativy

Jestli vám mléka stačí opravdu jen kapka, třeba do té zmíněné kávy, příjem vápníku můžete kompenzovat jinak. Skvělými potravinovými zdroji jsou luštěniny, kapusta, brokolice, fíky, pomeranče, sardinky, tofu, mandle, ovesné vločky, hovězí játra, vejce, sezamová semínka a ořechy. Z toho už si něco vyberete…

Zdroje: (1) www.cancer.gov/about-cancer/understanding/statistics, (2) www.nature.com/articles/s41467-024-55219-5, (3) www.pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC7081141/#:~, (4) www.nature.com/articles/nrc3691





Celkem 0 komentářů


Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Prostreno.cz
Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat
Zavřít

Uvařeno. Gratulujeme!

Pro vložení obsahu je potřeba