Znáte kerblík? Pokud ne, nebojte se ho ochutnat, a navíc si ho stihnete i zasadit do své bylinkové zahrádky. Kerblík je bylinka původem z Kavkazu, která se rozšířila nejen do celé Evropy. Poslední dobou ale u nás dříve velmi oblíbená bylinka, známá jako „stokláska“, upadá v zapomnění.
Kdo kerblík ještě nezná, tak svou chutí by se dal přiblížit k takové jemnější petrželce. A jako správná bylinka má i své všestranné využití, které zmiňuje i Magdalena Dobromila Rettigová ve své kuchařce.
Použití v kuchyni
Kerblík můžete používat stejně jako petržel, bude se vyjímat v tvarohových pomazánkách, provoní omáčky a polévky, nebo s ní jednoduše můžete ozdobit brambory. Používejte mladé, čerstvé listy, které si můžete i zamrazit. Oproti jiným bylinkám se nedoporučuje kerblík sušit, sušením ztrácí svoji chuť.
Kerblík a zdraví
Kerblík obsahuje velké množství vitaminu C, železo a hořčík. Podporuje správné trávení. Dokonce čaj z kerblíku tiší žaludeční potíže a pomáhá při zánětech močového ústrojí a ledvin. Kerblík patří mezi močopudné bylinky a podporuje vylučování toxických látek. Proto je vhodný i při redukčních dietách, každá pomoc se počítá.
Babské rady
I naše babičky si uměly s kerblíkem dobře poradit, odvar z kerblíku používaly jako obklad na unavené oči, nebo smíchaly jogurt s kerblíkem a použily jako pleťovou masku proti vráskám. Kerblík se také hojně popíjel jako čaj, čistí krev a zlepšuje krevní oběh.
Pěstování
Jak jsme naznačili už na začátku, kerblík není vůbec náročný na pěstování, a navíc si ho můžete vysadit od dubna až do září. Kerblík je jednoletá bylinka a má ráda stinné místo. Bylinka se dorůstá až 30 centimetrů, tak jí dopřejte dostatek prostoru.
Kerblíková polévka
Budete potřebovat:
- ½ kg brambor
- 2 litry vody
- ¼ kg kerblíku
- 1 ks malého hlávkového salátu
Brambory dejte vařit do dvou litrů vody. Až změknou, přidejte nakrájený kerblík, malý hlávkový salát a nechte dojít. Vše rozmixujte v hladký krém. Podávejte se lžičkou zakysané smetany a snítkou kerblíku.
Sledujte nás na sociálních sítích: