Pokud patříte k milovníkům máku, a rádi pečete makovníky na všechny možné způsoby, rádi se s vámi podělíme o recept na makovník s pohankou, který rozhodně musíte vyzkoušet! Ocení jej nejen lidé s alergií na lepek, ale i vegani (pokud vynecháte vejce).
Pokud bychom měli vybrat jeden typ mouky, který se s chutí máku pojí nejlépe, pak by to byla jednoznačně pohanková! Pohanka chutná lehce oříškově, v pečivu dobře drží pohromadě (pokud sáhnete po hladké, nikoli celozrnné, pohankové mouce, ideálně z mlýna Šmajstrla), a postará se o lehkou nadýchanou strukturu.
Náš recept na pohankový makovník je lehce kontroverzní, protože je v něm máku více, než je obvyklé, nicméně o to lépe zasytí a zahřeje! Obsahuje nižší množství sacharidů a vyšší množství kvalitních tuků, proto je ideální na výlet v chladném počasí. V batohu s vámi vydrží celý den a zasytí vás na hodně dlouhou dobu.
Recept využívá přirozené sladkosti skořice a kandovaného ovoce, proto nepočítá s extra cukrem navíc. Kdo však potřebuje makovník hodně sladký, dochutí si podle sebe, nebo může makovník servírovat potřený marmeládou.
Pohankový makovec
Suroviny
150 g hladké pohankové mouky
250 g mletého máku
10 g kypřicího prášku
1 lžička skořice
200 ml vody
2 vejce
3 lžíce třtinového nebo kokosového cukru (případně javorový či rýžový sirup)
Hrst sušených proslazených brusinek
Malá hrst kandované pomerančové kůry
Postup
1 Troubu předehřejte na teplotu 180 °C.
2 V jedné míse smíchejte pohankovou mouku s mákem, kypřicím práškem a skořicí.
3 V druhé míse promíchejte vodu, vejce a cukr (nebo sirup), a vše důkladně promíchejte/vyšlehejte.
4 Pro ještě nadýchanější efekt můžete vejce rozdělit na žloutky a bílky (ze kterých ušleháte sníh a do těsta jej vmícháte až na konec).
5 Do tekuté směsi postupně přidávejte sypkou směs a promíchejte v hladké těsto. Každá mouka i mák sají tekutinu jinak, proto podle potřeby přidejte nebo naopak uberte množství vody v receptu. Výsledné těsto má být podobné třenému bábovkovému těstu, jen bude mít lehce blátivou konzistenci z důvodu nepřítomnosti lepku. Proto těsto do formy nenalijete, ale spíše „kydnete“ a opatrně rozetřete do stran.
6 Na úplný závěr do těsta vařečkou vmíchejte sušené brusinky a kandovanou pomerančovou kůru (kterou jste předtím lehce propláchli pod tekoucí vodou). Pokud jste se rozhodli vejce rozdělovat, teď je ten pravý čas vmíchat do těsta sníh z bílků. Takto bude váš makovec doslova jako obláček. Pokud se vám sníh šlehat nechce, nezoufejte, makovník bude skvělý tak či tak.
7 Formu na pečení vyložte pečicím papírem, aby se vám makovník po upečení lépe vyklopil. Vložte do trouby a pečte 30–35 minut. Propečenost těsta zkontrolujte špejlí.
8 Hotový makovec nechejte chvíli vychladnout na mřížce, poté vyklopte z formy a nechejte zcela vychladnout na pokojovou teplotu. Až poté můžete krájet a podávat.
Tip
Bezlepkové pečivo nikdy nekrájejte horké ani teplé! Bude se drolit a lepit na nůž.
Pro veganskou verzi jednoduše vynechejte vejce a vodu nahraďte mandlovým mlékem, abyste zachovali vláčnost těsta. Na výsledné textuře ani chuti to pak nebude nijak znát.
Zdroje: názor autora, recepty.online.cz
Sledujte nás na sociálních sítích: