Podzim se nám pomalu chýlí ke konci, ovšem na Vánoce si ještě chvíli počkáme, tak proč si zbytek podzimu ještě trochu neužít?
S příchodem podzimu si tělo vyžaduje speciální pozornost. Letní teploty vystřídal chlad, nastalo sychravé počasí, a udržování tělesného tepla je čím dál náročnější. Vaše tělo vám proto s příchodem zimních teplot poděkuje za výživné a zahřívací jídlo, které je bohaté na vitamíny a minerály.
Hledat suroviny pro takové pokrmy není nic složitého, příroda vám je totiž nabízí sama, a to v bohatém výběru. Kořenová zelenina, brambory, dýně, batáty apod. jsou ideální volbou pro přípravu podzimních pokrmů, a tradice těchto jídel sahá do dávných časů našich předků.
Není při tom zapotřebí žádných složitých příprav, docela vám postačí pár základních receptů.
Jedním z nich jsou bramboráky. Ovšem v tomto případě místo brambor použijete jiné podzimní plodiny. Ideální jsou dýně, kořenové zelenina nebo batáty.
Těsto se smaží velmi dobře a bez jakéhokoli přilepování, proto je příprava velmi rychlá a snadná. Výsledné placky jsou jemné a skutečně velmi chutné, i když samozřejmě se může najít někdo, komu budou připadat „moc zeleninové“. Zeleninové bramboráky zkrátka budete buď milovat nebo vás nechají zcela chladnými.
Podzimní bramboráky
Ingredience (cca 20 malých bramboráků)
500 g očištěné dýně Hokkaido (bez semínek, slupku však ponechte)*
200 g brambor nebo batátů
1 velká cibule
4 stroužky česneku
4 vajíčka
100 g polohrubé mouky
1 lžička kukuřičného škrobu
sůl podle chuti (cca 1 lžička)
pepř
olej na smažení
*Uvedené množství dýně můžete nahradit jinou zeleninou, například bulvovým celerem (máte-li rádi jeho chuť), mrkví, či můžete zeleninu namíchat v různém poměru dle chuti
Postup
1 Dýni omyjte, a i se slupkou nastrouhejte na nudličky. Pokud máte k dispozici kuchyňský robot nebo food processor, použijte krouhací nástavec na jemné nudličky.
2 Brambory oškrábejte a rovněž nastrouhejte pomocí krouhacího nástavce. Cibuli oloupejte a nakrájejte nadrobno, česnek prolisujte, přidejte mouku a zbylé ingredience, a vše společně promíchejte.
3 Nenechte směs dlouho stát, ideálně ji hned zpracujte.
4 Na pánvi rozpusťte trochu oleje nebo ghí (pokud máte k dispozici nepřilnavou pánev, stačí zlehka poprášit olejem ve spreji). Část těsta nalijte pomocí naběračky na pánev a rozetřete na zhruba centimetr vysokou vrstvu. Na středně silném plameni osmahněte po obou stranách dozlatova, celkem asi 3–4 minuty.
5 Vyjměte a nechte na papírové utěrce okapat přebytečný tuk.
6 Skvěle chutnají posypané parmazánem nebo chedarem, případně jako příloha k masu.
Zdroje: názor autora - celý článek
Sledujte nás na sociálních sítích: