Pokud hledáte alternativy ke klasické pšeničné světlé mouce, nezapomeňte vyzkoušet pohankovou mouku. Můžete ji použít na zahuštění polévek i na sladké a slané pečení!
Pohanková mouka je bohatá na vitaminy B1, B2, E, C, zinek, měď, selen a hořčík. Tato mouka je navíc vhodná i pro celiaky (je bezlepková).
Díky již zmíněným obsaženým látkám má příznivý vliv na snižování hladiny krevního cholesterolu, prevenci aterosklerózy, regeneruje jaterní buňky a zlepšuje stav křečových žil. Pohanka je také důležitá při žaludečních a dvanácterníkových vředech, střevních nádorech a stavech místního krvácení či při silné a dlouhé menstruaci.
Její příznivé účinky rozhodně nejsou zanedbatelné, vyzkoušejte pár jednoduchých receptů a nahraďte „bílou“ mouku zdravou alternativou!
Pohankové palačinky pro celou rodinu
Co budete potřebovat (na 5 porcí)
-
130 g pohankové mouky
- 60 g tmavé rýžové mouky (případně pšeničné, ale pozor ta obsahuje lepek)
- 2 lžičky třtinového cukru
- 1 lžičku prášku do pečiva bez fosfátů
- ½ lžičky jedlé sody
- 175 ml mléka
- 2 lžičky řepkového oleje
- 2 vejce
Postup
Nejdříve smíchejte suché suroviny a poté přidejte vejce, mléko a olej. Vznikne vám hladké těsto, které si vždy před nabráním naběračkou lehce promíchejte. Palačinky smažte na olivovém oleji, nejlepší je použít ten v rozprašovači, abyste využili co nejmenší množství. Palačinky podávejte s ovocem nebo s domácí marmeládou. Pohankové palačinky jsou mnohem sytější než klasické. Uvidíte, že jich sníte méně.
Pohanková bábovka
Cukroví z pohankové mouky
Na cukroví můžete použít jemně mletou pohankovou mouku. Výsledek vás může opravdu příjemně překvapit. Do těsta zkuste nejprve přidat pohankovou mouku v poměru 1: 3 ve prospěch jiné mouky, např. špaldové nebo bílé pšeničné, a dále postupujte dle receptu.
Co budete potřebovat
- 1 vanilkový cukr
- ½ hrnku vlažného mléka
- 3 vejce
- 1 hrnek třtinového cukru
- 1 hrnek kvalitního oleje
- 1 hrnek hladké mouky
- 1 hrnek pohankové mouky
- 2 lžičky prášku do pečiva bez fosfátů
Postup
Vejce se třtinovým cukrem vyšleháme do pěny a postupně přilijeme olej a mléko. Přimícháme mouku s práškem do pečiva a vanilkový cukr.
Troubu předehřejeme na 180 °C. Pohankové těsto nalijeme do vymazané a moukou vysypané formy na bábovku. Vložíme do vyhřáté trouby a pečeme zhruba 45 minut. Místo pohankové mouky můžeme dát i rýžovou mouku.
Upečenou olejovou bábovku s pohankou necháme vychladnout, vyklopíme, podle chuti ocukrujeme a můžeme podávat.
Pohankové těsto na pizzu
Co budete potřebovat
-
1 vejce
- 1 balíček sušeného droždí
- 150 ml vody
- 200 g hladké pohankové mouky
- 100 g kukuřičné mouky
- 50 ml oleje
Postup
Do hnětače nasypte kukuřičnou a pohankovou mouku, sůl, sušené droždí, olej, vodu a vejce, vše zpracujte ve vláčné těsto. Rukama namočenýma v oleji z něj vytvořte dvě tenké placky. Položte je na plech vyložený pečicím papírem a nechte zakryté nakynout.
Pizzu si ozdobte podle chuti, vložte do předehřáté trouby a pečte přibližně 30 minut, poté ihned podávejte.
Zdroj: www.howtodoit.com, www.essenundtrinken.de
Sledujte nás na sociálních sítích: