Možná už jste narazili na etiketě sektu na tajemná slova „brut“, „demi sec“ nebo „doux“ a přemýšleli jste nad tím, co vlastně znamenají. Pokud neovládáte francouzštinu, mohl vám být jejich význam dodnes skryt. Označují různé druhy sektů podle obsahu cukru.
Pokud si například chcete sekt vychutnat jako aperitiv před jídlem, hodí se vybrat sušší variantu, zatímco ke sladkostem si má hříšník dopřát raději sladší sekty, jinak se rozbije potřebná harmonie chuti.
Oblíbený suchar
Největším „sucharem“ rodiny sektů je brut. „Suchá šumivá vína doporučuji nejen těm, kteří ocení cuvée jednotlivých vín v základu a chuť, kterou dokážou sektu přidat kvasinky použité pro druhotné kvašení,“ říká sommelier David Král ze společnosti Bohemia Sekt.
Sušší sekty se navíc výborně hodí k tučnějším rybám, pomáhají totiž tělu odbourat tuk, který je v nich obsažený. „Na Štědrý večer tak můžete ke kaprovi servírovat třeba sekt brut. Pokud to jinak s jídlem nepřeženete, napomůže sekt tomu, abyste se cítili méně plní,“ dodává Král. Sekty s označením brut v sobě nemají víc než 12 g zbytkového cukru na litr.
Sladký život s „doux“
Pokud si zrovna plánujete osladit život dezerty, dortíky a dalšími sladkostmi, věřte, že sáhnout po lahvi sladkého sektu demi sec anebo doux bude ta správná volba. Polosladká a sladká šumivá vína totiž umí každému hříchu nasadit tu správnou korunu.
Není jen jedna vášeň ani jen jeden sekt
Rodina sektů je rodinou velmi pestrou. Dalo by se říct, že stejně jako není jen jedna vášeň, není ani jen jeden sekt. „Máme šumivá vína mnoha druhů a kategorií zbytkového cukru. Kdybyste chtěli, mohou vás provázet během celého oběda nebo večeře. Doslova od aperitivu až po dezert,“ usmívá se Král.
Málokdo také ví, že dnes už existuje nealkoholický sekt, díky kterému si bublinky mohou dovolit i řidiči. Díky náročné metodě odebrání alkoholu ve vakuu zůstává základní chuť sektu plně zachována, jediný rozdíl je v tom, že vám jeho šumivé opojení nestoupne do hlavy.
Sledujte nás na sociálních sítích: