Přijdete domů a nákup bezmyšlenkovitě naskládáte do chladničky. Máslo, mléko, jogurt i maso – šup s tím na stejné patro? Tím jejich trvanlivost hodně trpí. Každá surovina totiž potřebuje jinou teplotu!
I skladování potravin má svá jasná pravidla. Víte, do kterého šuplíku lednice jednotlivé výrobky vlastně patří? Pokud jste nad tím nikdy nepřemýšleli, je čas si na tuto otázku trochu posvítit. Zásoby vám vydrží déle čerstvé a vy předejdete zbytečnému plýtvání!
Mléčné výrobky
Ideální „klima“ k pobytu je 5 stupňů Celsia, což odpovídá prostřední polici. Na stejném místě by se měl zabydlet i tvaroh, jogurty a smetana. Když jde o máslo, platí zcela jiné podmínky. Prokážete mu velkou službu, když ho postavíte do horní police, nejlépe v uzavíratelné nádobě. Sem patří i otevřená balení určená k rychlé spotřebě.
Vajíčka
Je to trochu paradox, ale plastová tvarovaná úložiště jim absolutně nevyhovují. Je tam na ně příliš teplo! Jak to? Bývají umístěná na dveřích a ty se často otevírají. Proto je ukládejte vždy doprostřed a co nejvíce dozadu, kde je o poznání chladněji.
Ovoce a zelenina
Jak se nezkazí? Položte je do speciálních zásuvek na dně. Mají v nich ideální prostředí pro přežití i uchování vitaminů. Pozor však na jižní ovoce. Banánům, citronům i ananasu bude lépe v míse na kuchyňském stole. A stejné doporučení platí i pro zeleninu s vysokým obsahem vody - rajčatům a bramborám.
Maso a ryby
Pokud nechcete, aby kousek vepřového na sváteční oběd rychle podlehl zkáze, dejte ho do předposledního „šuplíku“. Nad box určený pro ovoce a zeleninu. Tam je z celého prostoru úplně nejchladněji. I lososovi tam bude hej, než na něj dojde řada.
Kečupy, konzervy a kompoty
Jak už jsme zmínili, ve dveřích lednice je nejvyšší teplota, konkrétně kolem 11 stupňů. Jenže to těmto potravinám rozhodně nevadí, právě naopak. I pro různé nápoje je to tady jako dělané!
Sledujte nás na sociálních sítích: