Nepřilnavé pánve jsou základnou pro přípravu mnoha chutných dobrot, jako jsou třeba palačinky. Bez řádné péče však trochu „zlobí“. Víte, jak prodloužit jejich životnost?
Nepřilnavé pánve vám mohou usnadnit vaření i smažení, protože jsou přizpůsobeny tak, aby se jídlo nepřilepilo na povrch. Většina z nich je vyrobena z hliníku a má polytetrafluorethylenový povlak, kterému se hovorově říká teflon. Ten má schopnost klouzat po jiných látkách, s nimiž se setká, a právě tato kluzká kvalita se považuje za jeho hlavní benefit. Zatímco s nepřilnavými pánvemi je vaření hračkou, péče o ně vyžaduje trochu úsilí a námahy.
Jak dlouho vydrží v provozu?
Nejprve je důležité zmírnit vaše očekávání ohledně životnosti nepřilnavých pánví, zvláště když je srovnáváte s jinými druhy nádobí. Například od těch litinových, které při správné péči vydrží po generace, mají nepřilnavé pánve mnohem kratší životnost – asi pět až sedm let.
Před prvním použitím svou novou pánev umyjte saponátem, vodou a jemnou houbou. A co je možná nejdůležitější, vyvarujte se používání kovových nástrojů jakéhokoli druhu – ať už je to ocelová špachtle na obracení masa nebo třeba metlička. Kov může poškrábat a odstranit vrstvu teflonu. Výsledkem je, že se potraviny budou s větší pravděpodobností lepit a vy nechtěně zkonzumujete část nepřilnavé teflonové směsi, protože se odlupuje.
I když pravděpodobně nebudete potřebovat olej, neznamená to, že se od něj musíte držet dál. Olej stále zlepšuje chuť a strukturu čehokoli, co vaříte, a zároveň umožňuje efektivní přenos tepla z pánve na jídlo.
A co teplota?
Obecně střední nebo středně vysoká teplota je vaším přítelem. Vyhněte se však extrémnímu přehřátí nepřilnavé pánve. To proto, že způsobuje uvolňování plynů a chemikálií, což opět zhoršuje její nepřilnavost.
Skladování
Faktem je, že i nesprávné skladování poškozuje onu slavnou nepřilnavou vrstvu. Pokud je například nepřilnavá pánev uložena mezi jinými nástroji na vaření (jako je litina, nerezová ocel, a dokonce i další nezbytnosti pro přípravu jídel, jako jsou skleněné nádoby), poškrábe se. Pro jistotu nepřilnavé hrnce a pánve přikryjte papírovou utěrkou nebo měkkým hadříkem, aby nedošlo k jejich náhodnému poškození při pouhém ukládání do regálů.
Jak byste pánve měli čistit?
Čištění pánví s nepřilnavým povrchem je poměrně snadné, protože se na nich nepřichytává jídlo, takže intenzivní drhnutí není nutné. Jediným případem, kdy možná budete muset o trochu víc „přitlačit na pilu“, jsou zuhelnatělé zbytky potravin. Naštěstí to lze snadno napravit tak, že pánev necháte namočenou v horké vodě a saponátu (asi 10 minut) a poté ji jemně vydrhnete neabrazivní houbou.
Zdroje: www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S004896972205392X?via%3Dihub
Sledujte nás na sociálních sítích: