Letní kuchyně se bez rajčat neobejde. Lečo, kečupy, polévky, omáčky a saláty. Všechny tyto dobroty chutnají s doma vypěstovanými rajčaty naprosto famózně. Taky se na jejich pěstování letos chystáte? Vyhněte se častým chybám při jejich pěstování!
Dobrota a zdraví v jednom. Rajčata jsou hlavním potravinovým zdrojem antioxidantu lykopenu, který souvisí s mnoha přínosy pro zdraví, včetně sníženého rizika srdečních onemocnění a rakoviny. Rajčata patří ke skvělým zdrojům vitaminu C, draslíku, folátu a vitaminu K.
Češi je milují, vždyť šest desítek hektarů už v tuzemsku zabírají skleníky určené pro pěstování menších rajčat, po nichž v obchodech navzdory vyšší ceně výrazně roste poptávka. Leckdo si pro ně však nechodí do obchodu, ale na své vlastní záhony. Sluší se uvést, že našinci se o rajčata starají dobře, nicméně začátečníci by se při jejich pěstování měli vyhnout častým chybám. Jakým?
Pozdní čas výsadby
V pytlích, na balkoně, v nádobách… Ať rajčata dáte kamkoli, nepěstujte je příliš brzy. Bývají choulostivá a zimu nesnášejí dobře, ven se proto vysazují až v druhé polovině května, kdy už je půda teplá. Pro jistotu je „zahřejte“ i mulčovací kůrou.
Nedostatečné zalévání
Rajčata potřebují nakypřenou půdu s konzistentní vlhkostí a s částečným nebo mírným vysycháním mezi zaléváním. Nepravidelné výkyvy vlhkosti a suchá půda mohou vést k problémům, jako je hniloba květu a deformace plodů. Rostliny zalévejte ráno nebo na večer, a to přímo ke kořenům, nikdy ne na list! Také myslete na to, že není radno to s vodou přehánět. Teplé a vlhké prostředí nahrává plísním a houbám.
Příliš dusíkatá půda
Rajčata potřebují fosfor, draslík, vápník, hořčík a zároveň menší množství dusíku. Pokud to s ním přeženete, sice se dočkáte krásných a velkých rostlinek, ale žádných květů a plodů. Nadbytek dusíku také může mít za následek až příliš rychlý růst, hnilobu květu a listy s vysokým obsahem sacharidů, které přitahují hmyz. Z tohoto důvodu snižte nebo přerušte hnojení dusíkem po časném začátku léta, abyste se těmto problémům vyhnuli.
Bez prořezávání
Na úrodu má vliv i prořezávání rajčat. Jakým způsobem? Nízko položené větve zůstávají vlhké a jsou skvělou vstupní branou pro rostlinné houby a nemoci. Když je odstraníte, předejdete potížím, snížíte plýtvání vodou a živin na neproduktivní části rostlin a těm produktivním naopak dodáte potřebné látky.
Pozdní instalace podpory
Mřížování nebo stavba závěsné podpěry pro rajčata umožňuje rostlině růst vertikálně, nahrává snadnější sklizni a zabraňuje stonkům v tom, aby se neplazily po zemi. Nainstalujte podporu či mřížoví při klíčení semen, nebo když jsou sazenice ještě malé. To pomůže předcházet pozdějšímu poškození rostlin.
Zdroj: www.jobescompany.com/blog/top-10-tomato-growing-mistakes-how-avoid-them/, www.bhg.com/tomato-growing-mistakes-7369574
Sledujte nás na sociálních sítích: