Bobule goji, nebo také Lycium barbarum, jsou červenooranžové bobule se sladkokyselou chutí v sušeném stavu připomínající rozinky. Goji jsou původem z Asie, známé zejména v himálajské horské oblasti Tibetu, kde se tisíce let používají k léčebným a duchovním účelům. Rostoucí bobule goji vypadají trochu jako drobná hroznová rajčata Jedna odrůda bobule goji chutná téměř jako rajče, zatímco jiná se může podobat více brusinkám. Chuť je mírné sladko-kyselá s bylinkovým tónem. Bobule goji se již dlouho používají jako hlavní složka v tradiční čínské medicíně a převážná většina bobulí goji prodávaných u nás se suší a dováží z Číny. V Evropě jsou považováni za super potraviny, protože údajně posilují imunitní systém a mozkovou aktivitu, chrání před srdečními chorobami a rakovinou a zlepšují délku života. Jsou nabité antioxidanty a mají vysoké koncentrace vitaminu B, C a aminokyselin. Často se z nich vyrábějí šťávy nebo se konzumují čerstvé jako svačina. Rostliny bobule goji se snadno pěstují i u nás, ovoce a květ budou plodit celé léto až do prvního mrazu. Pokud keře zůstanou neoříznuté, mohou růst až tří metrů s rozpětím asi jeden metr.
Kam přidávat
Sušené bobule goji jsou dnes snadno dostupné v obchodech se zdravou výživou nebo sušenými plody. Skvěle nahradí sušené rozinky. Můžete je přidávat do koktejlů anebo veganských elixírů. Pokud nemáte výkonný mixér, nejdříve je rehydratujte malým množstvím vody nebo jablečné šťávy, abyste je změkčili. Lze zakoupit také prášek nebo sirup z goji, který se dá přímo přimíchat do ovocných šťáv, čajů nebo dokonce jen do vody. Pokud je přidáte vcelku do ovocného čaje, goji nabobtná a lze pak kousky jíst jako kompot. Sušené plody můžete použít u snídaně do cereálií, granoly nebo kaší. Lze je přidat do pečení, od koláčků, chlebů až po domácí energetické tyčinky. Goji vám ozvláštní saláty, salsy nebo i exotické pokrmy. Můžete je přidat do rajčatové omáčky nebo zmrazených dezerty jako zmrzlina a nanuk.
Proč konzumovat
Bobule goji mají vysoký obsah antioxidantů, které jim dodávají protizánětlivé vlastnosti a pomáhají chránit tělo před volnými radikály. Pokud zkonzumujete alespoň 30 gramů doplníte si tím bílkoviny i vlákninu a všech devět esenciálních aminokyselin, které v našem tele přirozeně nevyrábíme a potřebujeme je získat z jídla. V tradiční čínské medicíně se čaj goji používá jako tonikum posilující imunitu a zdraví krve. Díky svým antioxidačním vlastnostem je bobule goji vnímána jako skutečný omlazující elixír. Koncentrace betakarotenu pomáhá v boji s volnými radikály, které jsou zodpovědné hlavně za stárnutí kůže. Umožňuje tak pokožce zůstat pružnou a hladkou po delší dobu. Navíc je bobule goji s nízkým obsahem kalorií považována za velmi užitečný doplněk stravy v rámci hubnutí, zasytí, aniž by zvyšovala hladiny glukózy. Proto mnoho lidí užívá goji v boji proti stárnutí.
Jak uchovávat
Nejlépe kvalitní sušené bobule goji budou suché, ale přesto si udrží trochu měkkosti při kousnutí a budou lehce žvýkací jako rozinky. Při hledání té nelepší chuti se oplatí zkusit různé dodavatele, protože každý suší bobule trochu jinak, ale pokud dostanete balení obzvláště křupavých bobulí, může to být známka, že balení je už zkažené. Sušené bobule goji uchovávejte ve vzduchotěsné nádobě na chladném a tmavém místě. Vyvarujte se jejich vystavení jakémukoli druhu vlhkosti, který by způsobil jejich lepivost a shlukování. Při správném skladování zůstávají sušené goji čerstvé po dobu nejméně jednoho roku; někteří výrobci přidávají oxid siřičitý a další konzervační látky, což může prodloužit skladovatelnost. Čerstvé goji by se mělo jíst krátce po sklizni a zmrazené goji můžete skladovat až šest měsíců.