Mák neboli vlčí mák (latinsky Papaver) je nejznámější jednoletá rostlina z čeledi makovité. Vlčí mák je také často označován nejrůznějšími lidovými názvy jako je maková panenka, divoký mák nebo ohníček. S touto rostlinou se můžete setkat snad v celé Evropě, v severní Africe, Severní Americe a části Asie. Krásné rozkvetlé vlčí máky, plná červená pole, můžete vidět u nás většinou v nížinách od května do srpna. Rostlina může vyrůst až do výšky 100cm, obvykle však dorůstá 50 centimetrů. Plodem vlčího máku je makovice, která bývá velikost 1-2cm a celkem může mít až 20 000 semen. V našich podmínkách známe převážně tuto rostlinu s červenými okvětními lístky, kterému říkáme mák setý. Existuje však také celá řada druhů máků přes fialovou, bílou barvu. ČR lze zařadit mezi největší pěstitele potravinářského máku. Ve větší míře, se u nás začal mák pěstovat od roku 1989. Část sklizně vyvážíme zejména do Ruska, Rakouska, Ukrajiny, Polska, Slovenska. Přestože je mák velmi bohatý na vitamíny, minerály a je zdraví prospěšný, má i své stinné stránky. V některých zemích např. v Aghanistánu, se pěstuje pro jeho omamné účinky. Proto je tato rostlina v některý státech (např. USA) zakázána kvůli obavám ze zneužití pro výrobu drog. Již ve starověku si lidé uvědomovali tyto omamné účinky máku. Pokud se ale zaměříme na zpracování pouze semen, je tato rostlina neškodná.
S mákem v kuchyni
Kdo by neznal Honzovy buchty plněné mákem. Nebo takové škubánky s mákem, nudle s mákem, a co teprve svatební koláče s mákem. Z máku lze ale vyrobit také makový olej a makové mléko, které se dostává čím dál tím více do povědomí. Právě makové mléko, které je bez laktózy, je skvělým zdrojem vápníku pro lidi trpící alergii na laktózu. Velmi často se však využívá také nemletý mák na posypání sladkého a slaného pečiva. Mák se skvěle snoubí se skořicí a švestkami a je velmi typickým hlavně pro českou kuchyni.
Co přinese našemu zdraví
Mák je velmi bohatý na vitamín E, který naše tělo podporuje v boji proti stárnutí. Díky bohatému zastoupení vitamínů a minerálu udělá zázraky s vašimi vlasy, pletí a nehty. Výrazně podporuje jejich pevnost a pružnost. Pokud máte občas stres a často zapomínáte, dejte si např. ke kávě trochu makovníku. Je to právě mák, který příznivě působí na nespavost, depresi, snižuje krevní tlak a zlepšuje paměť. Říká se, že v sobě kravské mléko obsahuje vysoký podíl vápníku, co ale takový mák, věděli jst, že obsahuje až 12x více vápníku než kravské mléko? Kromě vápníku se v něm vyskytuje ve velké míře také hořčík, železo, draslík.
Projev úcty padlým vojákům
Červený mák, jeho okvětní lístky, je symbolem padlých vojáků za první světové války. A proč zrovna mák? Během první světové války, padlo mnoho vojáků. Na jejich počest napsal v roce 1915 kanadský lékář, básník John McCrae báseň: „Na Flanderských polích“, ve které zmiňuje divoké máky, které rostly mezi hroby padlých vojáků. Američanka Moina Michaelová cca v roce 1920 rozhodla nosit vlčí mák jako symbol padlých veteránů. Od té doby je symbolem dne veteránů, který připadá na 11. listopad, kdy se na padlé vojáky vzpomíná snad na celém světě, nejvíce však v anglosaských zemí. Například ve Velké Británii se na jejich počest v ten den 11.11. přesně v 11,00 h rozezní na dvě minuty zvony k uctění památky.
Okrasný mák, ozdoba vaší zahrady
Nic neozdobí vaší zahradu tak, jak rozkvetlý mák. Červené květy této rostliny krásně podtrhnou krásu vaší zahrady. Nevyžaduje mnoho vody a spokojí se s jakoukoliv půdou. Výsadba rostliny je velmi jednoduchá. Důležité je vybrat slunné stanoviště a věřte, že si budete užívat jeho nádherných květů celé léto a brzký podzim. Mák je nejlepší zasít brzy na jaře, jakmile povolí přízemní mrazíky. Co mu může škodit jsou mšice, proto je dobré ošetřit mák např. sprejem s éterickými oleji nebo klasickými prostředky na mšice. Pokud chceme mít jistotu krásných květů, můžeme půdu pro máky obohatit o hnojivo s větším podílem fosforu.