Římský kmín je koření vyrobené ze usušeného semena jednoleté rostliny šabreje kmínovitého známé jako Cuminum cyminum, z čeledi miříkovitých. Má teplou, zemitou chuť a vůni s trochou sladkosti i hořkosti, díky této nezaměnitelné chuti se s českým kmínem v receptech nedá zaměnit. Římský kmín má vysoký obsah železa a obsahuje antioxidantů. Studie prokázaly, že kmín stimuluje trávení, pomáhá při nadýmání a může snižovat hladinu cholesterolu, podporovat hubnutí a pomáhat při prevenci cukrovky. Semínka římského kmínu se v Indii často žvýkají jako pomocná látka na trávení a mohou být nabízeny v restauracích jako digestivum po těžším jídle.
Římský kmín je jedním z nejpopulárnějších exotických koření a je běžně používán mimo jiné v latinskoamerických, středovýchodních, severoafrických a indických kuchyních. Používají se jak celá semena, tak i mletá forma. Nejběžnější odrůdou kmínu je hnědo-žlutý, i když někdy najdete i černý, zelený a bílý kmín. Celá semínka najdete v indických receptech (nazývaných také jeera) a mletý kmín je známá přísada v mexických a středovýchodních jídlech, dále v chilli, barbecue omáčce, pečených fazolích, polévkách a marinádách. Vyskytuje se v kořenících směsích, jako je garam masala, kari, achiote, adobos, berbere a bahaarat. Používá se také do falafelu na Středním východě.
Původ a pěstování
Římský kmín byl jako starověké koření pěstován v Egyptě a na Středním východě. Byl nalezen ve 4000letých vykopávkách v Sýrii a ve starověkém Egyptě, kde se používal jako koření i jako prvek při ochraně mumií. Objevuje se v Bibli jak ve Starém zákoně, tak v Novém zákoně. Pěstování této rostliny vyžaduje dlouhé, horké léto asi tři až čtyři měsíce s teplotou okolo 29 ° C během dne. Kmín se vysívá na jaře ze semen v na úrodné, dobře propustné půdě Během klíčení se udržují semena vlhká. Semeno kmínu se sklízí ručně po květu malých bílých nebo růžových květů. Semena se sklízejí, když jsou hnědá.
Domácí použití
V závislosti na tom, zda recept vyžaduje celý nebo mletý kmín, budete jej používat v receptech jinak. Celá kmínová semínka by měla být přidána na začátku receptu, takže koření má čas uvolnit svou podstatu; přidání do horkého vývaru nebo oleje umožní vůni a chuti se krásně rozvinout. V indických pokrmech se celá semena praží na horkém oleji až začnou praskat, tím se ochutí olej a následně i ostatní ingredience. Více chuti se projeví, když se semeno lehce praží, což se snadno provádí pomocí suché pánve na mírném ohni. Mletý kmín je typickým kořením v několika různých směsích, včetně kari. Protože jeho chuť je koncentrovanější než celá semínka kmínu, budete potřebovat méně. Pro recept, který vyžaduje 1 polévkovou lžíci mletého kmínu, použijte 1 a 1/4 polévkové lžíce celého.
Kde kupovat a jak ho skladovat
Celá kmínová semínka lze koupit jako koření ve většine obchodů s potravinami. Dobrou volbou je kupovat ho ve specializovaných prodejnách s exotickými potravinami nebo na mezinárodním trhu během dovolené. Semena římského kmínu mohou být uchovávána v mrazničce po dlouhou dobu, aby byla zachována jejich chuť, pokud je nepoužíváte pravidelně. Jinak mohou být semena uložena ve spíži až jeden rok. Mletý kmín by měl být skladován na chladném a tmavém místě a vydrží až šest měsíců. Intenzivnější a jemnější chuť si můžete vychutnat lehkým opečením celých kmínů a poté rozemletím semen v mlýnku na koření nebo podrcením tloučkem.