Patříte mezi milovníky bylinek? Máte svoji domácí bylinnou lékárnu? Máme pro vás pětici bylinek, které by vám doma rozhodně neměly chybět!
Bylinky jsou stále více vyhledávané pro jejich léčivé účinky. A také proč ne? Už naše babičky znaly jejich sílu a nedaly na ně dopustit. Bylinky dnes můžeme považovat za jakési doplňky stravy. Rozhodně nám neuškodí, naopak, mohou být pro nás přínosem. Vyberte si tu svoji.
Šalvěj: Na bolest v krku
Ani v prosluněném létě se nám nějaké nachlazení či chřipka občas nevyhne. Pokud vás trápí bolesti v krku, tak nejlepší pomocí z přírody je šalvěj. Má antibakteriální vlastnosti, tlumí bolest, zmírňuje podráždění a zánět. Pravidelné pití šalvějového čaje zlepšuje náladu, snižuje úzkostlivé stavy, zlepšuje paměť, posiluje srdeční činnost a také zlepšuje trávení.
Do šálku vložte 1 lžíci čerstvých listů šalvěje (nebo 1 čajovou lžičku sušené šalvěje). Bylinu přelijte šálkem vroucí vody a nechte 5 minut louhovat. Potom přeceďte. Čaj si můžete osladit medem a dochutit citronem.
Pozor!
Šalvěj se nedoporučuje těhotným nebo kojícím ženám
Meduňka: Pro snížení úzkosti
Meduňka je v přírodním léčitelství známá pro léčení úzkostlivých stavů. Má mírný relaxační učínek a zklidňuje nervozitu, čímž pomáhá snižovat úzkost, podporovat spánek a zklidňuje mysl. Vědecká studie z roku 2014 prokázala, že meduňka snižuje stav úzkosti, a navíc zlepšuje paměť a koncentraci. Meduňka je plná antioxidantů, je bohatá na fenolické sloučeniny a flavonoidy. Pravidelné pití meduňkového čaje zvyšuje bdělost, zlepšuje paměť, pročišťuje játra, reguluje hladinu cukru v krvi a také zlepšuje chuť k jídlu.
Do šálku vložte 1 až 2 čajové lžičky sušené meduňky. Přelijte vroucí vodou, šálek zakryjte například talířkem a popíjejte vlažný.
Pampeliška: Pro zdravá játra
Pampeliška je prospěšná bylina, která napomáhá regeneraci a očistě jater. Tento silný detoxikační prostředek pomáhá metabolizovat tuky nahromaděné v játrech, což podporuje správnou funkci jater, zvyšuje tok žluči a přispívá tak celkové očistě jater. Pampeliška je plná základních minerálů, jako jsou železo, draslík a beta-karoten, navíc obsahuje vitaminy A, C a D. Pravidelné pití pampeliškového čaje přispívá ke ztrátě hmotnosti, regulaci hladiny cukru v krvi, odplavování toxinů, regulaci vysokého krevního tlaku a preventivně působí na močovou soustavu.
Přidejte 2 čajové lžičky sušeného pampelišky do 1 šálku vody, krátce povařte, odstavte a nechte louhovat 10 minut. Čaj popíjejte podle potřeby.
Ibišek: Pro snížení krevního tlaku
Pokud potřebujete dostat pod kontrolu váš tlak, sáhněte po ibišku, je to jeden z nejlepších přírodních prostředků na regulaci tlaku. Ibišek obsahuje antioxidační sloučeniny, které pomáhají předcházet oxidaci lipoproteinů s nízkou hustotou (LDL neboli "špatného" cholesterolu), které přispívají k ateroskleróze a srdečním onemocněním. Tím také pomáhá regulovat vysoký krevní tlak. Mezi další přínosy ibiškového čaje patří například snížení hladiny cholesterolu, zlepšení trávení, posílení imunitního systému, snížení zánětlivých potíží, podpora zdraví jater a snížení rizika rakoviny.
Přidejte 2 polévkové lžíce sušených lístků ibišku na 2 šálky vody. Přiveďte k varu a vařte 10 minut. Poté odstavte, vlažný čaj můžete ochutit medem a pár kapkami citronové šťávy.
Pozor!
Ibišek není vhodný pro těhotné a kojící ženy.
Šípek: Pro posílení imunity
Šípek je vynikajícím zdrojem vitaminu C. Na sběr si ještě několik měsíců počkáte, ale v bylinné lékárně je k dostání po celý rok. Ve skutečnosti šípek obsahuje přibližně 20krát více vitaminu C než vyhledávané pomeranče. Vitamin C je silný antioxidant, který je důležitý pro imunitní systém a zdraví tkání. Může pomoci předejít jak bakteriálním, tak virovým infekcím.
Do hrnce vložte 4 lžíce celých sušených šípků, přidejte 4 šálky vody a přiveďte k varu. Vařte 5 minut, poté stáhněte z ohně a nechte vychladnout. Sceďte a popíjejte vlažný čaj.
Sledujte nás na sociálních sítích: