Hlídáte si podíl tuku ve stravě? Možná si tím vylepšujete svoje proporce a stabilizujete atraktivní křivky, ale na druhou stranu zkracujete svůj život! Čemu dáte přednost - dietě, nebo tukům?
Říká se, že každá mince má dvě strany. Což v případě tuku platí dvojnásob. Že ho každý potřebuje, o tom není pochyb. Jenže kvůli přemíře toho nezdravého nedopnete džíny. Je to zkrátka pro a proti. Dopřávali byste si ho víc, kdyby se ukázalo, že díky němu tu na světě zůstanete o něco déle? Přesně tohle totiž vědci tvrdí!
Kalifornská univerzita a její studie na téma myši a výživa s vysokým obsahem tuků prokázala, že čím víc tuků, tím delší život. Prý za to mohou ketogenní látky, které kromě prodloužení životnosti zlepšují i fyzickou sílu. Trochu silná tvrzení, že?
Mám boky jako skříň
„Výsledky výzkumu mě upřímně trochu překvapily,“ uvedl odborník na výživu Jon Ramsey a zároveň hlavní autor studie, jehož práce se objevila v odborném časopise Buněčný metabolismus.
„Očekávali jsme určité rozdíly, ale nakonec jsem byl závěry ohromen. Došlo totiž ke zvýšení střední délky života u myší na dietě s vysokým obsahem tuku a vysokých sacharidů. A to o celých 13 procent. Tyhle myšky si nakonec zachovaly i vyšší kvalitu zdraví v pozdějším životě,“ nechal se slyšet odborník, jenž strávil posledních 20 let bádáním mechaniky stárnutí. Jak probíhal jeho výzkum?
Síla i dlouhověkost
Studované myši byly rozděleny do tří skupin: pravidelná strava s vysokým obsahem karbidu hlodavců, dieta s nízkým obsahem karbohydrátů a vysokým obsahem tuku a na závěr ketogenní výživa (89-90 procent celkového příjmu kalorií).
„Navrhli jsme takovou dietu, abychom se nezaměřovali na hubnutí, ale spíš si posvítili na metabolismus,“ dodal Ramsey. (Pro vysvětlení je nutné uvést, že u ketogenní diety je příjem sacharidů tak nízký, že tělo používá glukózu jako hlavní palivový zdroj pro spalování tuků a výrobu ketonů pro energii.)
Měli byste i vy zvýšit příjem tuku?
Kromě významného navýšení průměrné délky života myší v klinické studii zvýšila ketogenní dieta paměť a motorickou funkci (síla a koordinace) a zabránila vzniku zánětu spojovaného s věkem. To také mělo dopad na výskyt nádorů. Můžeme v tomto směru myším jen závidět? Ne nutně. Jsme totiž na stejné lodi!
„V těchto věcech se myši neliší od lidí. Na základní úrovni lidé vykazují podobné změny jako myši a také zažívají snížené celkové funkce orgánů během stárnutí. Tato studie proto naznačuje, že ketogenní výživa může mít zásadní dopad na život a zdraví lidí, aniž by došlo k větší ztrátě hmotnosti nebo omezení příjmu. Výsledky proto otevírají novou cestu pro případné dietní intervence, které mají vliv na stárnutí,“ objasnil zmíněný lékař. Přesvědčí vás jeho slova?
Sledujte nás na sociálních sítích: