Hezky vypadá a příjemně voní. Jeho přírodní antimikrobiální, adstringentní a protizánětlivé vlastnosti se hodí pro hojení ran, vyrážky, včelí bodnutí a další kožní onemocnění. A proč by ještě měsíček neměl chybět ve vaší zahradě, v kuchyni i lékárničce?
Tinktura vyrobená z čerstvých nebo sušených květů může snížit zánět a napomoci trávení. Ze sušené bylinky se dá vytvořit bylinný olej a užitečná maska, která zmírňuje bolesti z modřin a napětí. Je toho zkrátka hodně, co měsíček lékařský může nabídnout…
Voňavá první pomoc
Bylinné krémy, pleťové vody a mastičky, které obsahují měsíček, zmírňují svědění pokožky a kvůli svým vlastnostem jsou vhodné i miminka a děti. Mast si přitom můžete vyrobit i doma. Potřebujete 250 g vepřového sádla (vazelíny či kokosového oleje), 2 větší hrsti celých květů měsíčku, sítko na čaj s jemnými oky a čisté kelímky od krému.
Květy měsíčku vložte do kastrolu na rozehřáté sádlo nebo jiný tuk a na slabém plameni nechte 3 minuty orestovat. Stáhněte a nechte do druhého dne uležet. Druhý den ohřejte, propasírujte a nechte vychladnout. Uzavřené skladujte v lednici a používejte na suchou pokožku, popraskané paty nebo jizvy. Hodí se i na omrzliny, což z něj před příchodem sněhu činí tip na součást lékárničky.
Rozjasňovač vlasů
Pokud uvaříte čaj, můžete jej aplikovat na blond vlasy, které se díky měsíčku rozjasní. 1/4 šálku květů nechte vylouhovat v 1 šálku vařící vody (přes noc). Ráno použijte na pokožku hlavy ve formě finálního oplachu po umytí vlasů šamponem.
Koření
Mírně sladká chuť a jasná barva měsíčku si zároveň rozumí s několika pokrmy, včetně kuřete a vepřového masa. Tak jej přidejte do omáček, udělejte z něj nádivku, nebo s jeho pomocí dochuťte jakoukoli polévku.
Lázeň pro unavené sportovce
Antifungální vlastnosti měsíčku se hodí i těm, kdo to přehnali v posilovně nebo při běhání. Pokud k nim patříte, povařte hrst byliny v litru vody (15 minut) a kapalinu přidejte do lavoru (teplé lázně). Poté vlijte ještě 1/4 šálku jablečného octa a ponořte nohy. Opakujte dvakrát denně, dokud se vám neuleví.
Tinktura užívaná vnitřně
Tinktury připravené z čerstvých nebo sušených květů mohou být přidány do čajů, které pomáhají při trávení a snižují záněty. Čerstvé květy by měly být extrahovány pomocí 95 % alkoholu, sušeným stačí 60 až 80 %. Tinktura je vhodná při nejrůznějších vnitřních zánětech: zánět jícnu, zánět střev, dvanácterníku, žaludku, včetně žaludečních vředů. Může se i dávkovat klasickým způsobem: denně 3 x 30 kapek.
Sledujte nás na sociálních sítích: