Snažíte se zhubnout, a ono to nejde. Představa plavek ve vás vyvolává hrůzu: Jak se těch špeků zbavím? Bohužel většina lidí v této situaci sahá k nefungujícímu modelu hladovky: čím méně toho sním, tím více budu hubnout. První kila jdou dolů lehce, ale pak se hubnutí zastaví. Na vině může být zpomalený metabolismus.
Stravujte se pravidelně – hladovky vám zaručí pouze jojo efekt
„
V Češích je bohužel stále zakořeněn názor, že pokud chci zhubnout, nesmím jíst. Tento přístup však vede pouze ke zpomalení metabolismu a následnému jojo efektu,“ upozorňuje odbornice na výživu a pohyb Gabriela Knosová. „
Při redukci hmotnosti je pro dospělého člověka doporučený příjem energie od 5 000 kilojoulů do 7 000 kilojoulů denně. Konkrétní číslo se odvíjí od věku, pohlaví a fyzické aktivity.“
Tělu je proto třeba dodávat optimální příjem energie v průběhu celého dne, aby nehladovělo a zároveň nemělo přebytky. Optimální pauzy mezi jídly jsou 2–3 hodiny, důležité je optimální rozložení v čase, jak množství, tak i živin. Dbejte na vydatné snídaně, po noci je metabolismus v útlumu a potřebuje doslova „
nahodit“. Oběd je pak nejvydatnější jídlo dne a směrem k večeru snižujte množství sacharidů v konzumovaných jídlech.
„Lidé, kteří k nám přicházejí s tím, že se jim nedaří zhubnout, často přiznávají, že vynechávají snídaně a snižují tak svůj energetický příjem. Říkají, že po ránu ani nepotřebují jíst, nastartují se kávou. Všechno špatně. Odhlédneme-li od kofeinu, který prázdnému žaludku opravdu nesvědčí, snižují tak svůj energetický výdej. Pokud totiž vynecháme snídani a jíme až oběd, zpomalíme svůj metabolismus skoro o polovinu,“ vysvětluje Kristýna Galová.
Pozor na dostatek bílkovin – tofu maso nenahradí
Proč? Tělo totiž zpracovává bílkoviny pomaleji než tuky nebo sacharidy, a tak vás zasytí na delší dobu. To ale není jediné pozitivum, samotným zpracováním proteinů tělo vydá více energie než u jiných živin. Strava bohatá na proteiny tak pomáhá udržovat svalovou hmotu, a tím i podporuje rychlost vašeho metabolismu. „Doporučujeme konzumovat zejména živočišné bílkoviny, protože mají komplexní zastoupení aminokyselin. Z tohoto hlediska je nejvhodnější vaječný bílek, nebo kuřecí maso. Pokud maso odmítáte, můžete jej nahradit tofu, ale budete se muset kvůli vyšší energetické hodnotě smířit s menší porcí,“ uvádí odbornice na výživu.
Hýbejte se! Svaly spalují více energie
Rychlost metabolismu zásadně ovlivňuje množství svalové hmoty a pravidelná fyzická aktivita. Svaly i v klidu potřebují na svůj provoz podstatně více energie než tuková tkáň, a proto tělo, které má dostatek svalové hmoty, vydává více energie, má tedy vyšší bazální metabolismus. „Pro ty, kteří trpí jarní únavou je pohyb skvělým lékem. Pokud se přemohou a začnou chodit alespoň na procházky, brzy na sobě zpozorují blahodárné efekty,“ potvrzuje nutnost zařazení pohybu Kristýna Galová.
Restart metabolismu? Pouze přírodní cestou
Mimořádně nebezpečné je zrychlovat metabolismus pomocí doplňků stravy. Bez důkladného vyšetření si ani nemůžete být jistá, že metabolismus zrychlit opravdu potřebujete. „Našim klientům žádné doplňky stravy nedoporučujeme. Dokonce máme zkušenost, že některé mohou lidem spíše ublížit, pozor na ně,“ varuje Gabriela Knosová.
Jak metabolismus funguje?
Na závěr si vysvětleme, jak metabolismus funguje a proč je pro hubnutí důležité zvyšovat jeho fungování. Metabolismus je souhrnem veškerých dějů, které probíhají uvnitř organismu a slouží k tvorbě využitelné energie a látek potřebných pro činnost organismu. Vedle celkového metabolismu hraje při hubnutí roli také tzv. bazální, neboli klidový metabolismus, který udává potřebu energie pro zachování všech životně důležitých funkcí v klidu. Pokud dokážete zvýšit právě tento bazální metabolismus, začnete takříkajíc hubnout i ve spánku.
„
Příčinou zpomaleného metabolismu může být nejen nedostatek fyzické aktivity, ale také nepravidelný příjem energie, když celý den nejíme a večer to doháníme, a pozitivní energetická bilance (přijímáme více energie, než vydáváme a přebytek se ukládá do zásob). Na vině ale může být také nevyvážená strava, která může obsahovat příliš skrytých tuků (zejména nasycených), vysoký příjem jednoduchých cukrů či trans-mastných kyselin. Také nízký podíl vlákniny ve stravě a nedostatečný příjem neslazených tekutin bez kofeinu rychlost metabolismu ovlivňují negativně,“ komentuje Gabriela Knosová, odbornice na výživu a pohyb.
Vedle nesprávných stravovacích návyků ale může být příčinou i špatná funkce některých vnitřních orgánů, nejčastěji štítné žlázy, a někteří lidé trpí zpomaleným metabolismem v důsledku předchozích drastických diet, založených na půstu.
Sledujte nás na sociálních sítích: