Není žádným tajemstvím, že každý z nás má rozdílné genetické předpoklady, různou krevní skupinu, pH organismu, lišíme se věkem, pohlavím i svými návyky. Co pomáhá jednomu, může druhému uškodit. A to platí také o hubnutí - a přibírání.
Zajímavé jsou například odlišnosti nároků na výživu mezi pohlavími. Odborník na výživu a hubnití Petr Fořt říká: „Muž se nemůže stravovat stejně jako žena – a naopak. Důvodem je odlišná fyziologie. Muž nerodí, nekojí, ovládají ho jiné hormony.“ Podle Fořta muži hubnou snadněji než ženy: „Je to dáno vyšší produkcí testosteronu, a tudíž i schopností tvořit svalovou hmotu – obézní muž může například cvičit 2× týdně a zhubnout, žena často cvičí i 5× týdně s minimálním výsledkem.“
Ženy nacházejí k hubnutí motivaci výrazně častěji než muži a to i přesto, že u mužů jsou zdravotní rizika obezity závažnější. Petr Fořt dodává: „Muži nadbytečný tuk ukládají především v oblasti pasu a v okolí útrobních orgánů a to je daleko nebezpečnější než ‚tukové polštáře‘ žen. Již mírná nadváha v případě některých mužů výrazně zvyšuje riziko vzniku zdravotních komplikací. Jde především o poruchy metabolismu lipidů (‚škodlivý‘ LDL cholesterol a tukové látky v krvi) a dnu, případně diabetes 2. typu.“
Hlavní důvody vzniku obezity se u mužů a žen výrazně liší. Petr Fořt formuluje ty nejdůležitější následujícím, často svérázným, způsobem:
Nejčastější důvody, proč tloustnou ženy
- V průběhu těhotenství přiberou víc než 20 kg, které po porodu nedokážou shodit (nedostatek fyzické aktivity, nekojí, dojídají po dětech, konzumují sladkosti, málo spí, ztrácejí motivaci o sebe pečovat).
- S postupujícím věkem se jim zhoršuje hormonální regulace (vliv dlouhodobého užívání hormonální antikoncepce, nedostatek esenciálních látek např. kvalitních bílkovin, jodu, vitaminu D a stopových prvků.
- Podléhají stresu a frustraci a kompenzují to nevhodnými potravinami a stimulanty (mlsají sladkosti, nesnídají, pijí slazené nápoje a kávu s mlékem).
- Podřídí se způsobu stravování svého partnera, který vyžaduje masitou stravu bez zeleniny a ovoce.
- Drží praštěné diety doporučené kamarádkami či publikované v lifestylových časopisech, danou dietu dodržují 2 týdny, a pak rezignují.
- Konzumují „zázračné“ přípravky na hubnutí, místo aby problém řešily komplexně.
- Nepochopily, že v průběhu dospělosti klesá potřeba příjmu energie, tudíž je na místě snižovat příjem a zvyšovat kvalitu stravy.
- Nepřipustily si, že pravidelná fyzická aktivita je velmi důležitá i pro ženy, a to po celý život.
- Trpí (často aniž by to věděly) sníženou činností štítné žlázy. (Tento jev lze sledovat po celém světě a není vyloučeno, že negativní vliv zde hraje hormonální antikoncepce.)
Nejčastější důvody, proč tloustnou muži
- Do věku přibližně 25–30 let byli aktivními sportovci a náhle přestali.
- Oženili se a rodinný život způsobil, že „zpohodlněli“.
- Vyžadují stravu „jako od maminky“, racionální výživu považují za zženštilost, domáhají se především masa.
- Podlehnou workoholismu, nenalézají čas na fyzickou aktivitu, pohybují se jen v autech.
- Stravují se v restauracích a fast foodech, kvalitu stravy neřeší.
- Konzumují velké množství nevhodných druhů tuků, piva a kofeinových limonád.
- Nezadržitelně tloustnou v oblasti břicha, s množstvím útrobního tuku klesá produkce testosteronu (nebo naopak). Část testosteronu se mění na estradiol, což je ženský pohlavní hormon, který zvyšuje riziko vzniku depresí. Ty muži často řeší alkoholem.
- Jsou náchylní ke vzniku inzulinové resistence. Protože často konzumují příliš mnoho sacharidů a nesportují, nedokážou cukry přeměnit na energii. Organismus je pak použije ke tvorbě tuku.
- Podléhají intenzivní „péči“ svých žen, které je vykrmují cíleně, protože jsou přesvědčené, že „láska prochází žaludkem“, a navíc obézní muž jim neuteče za jinou.
Sledujte nás na sociálních sítích: