Uzeniny byly jednou z prvních forem konzervovaných potravin. Jejich výroba patřila k jednoduchým způsobům, jak využít a uchovat maso po zabíjačce. Ke směsi se často přidávala sůl a pepř, aby byla pikantnější. Klobásy, salámy a jiné uzeniny si v průběhu doby získaly mezi labužníky značnou oblibu a milovníci jídla neváhají cestovat za těmito lahůdkami ani na velkou vzdálenost.
Uzeniny v zahraničí a jejich obliba
Existují doslova tisíce druhů uzenin, každá země nebo dokonce i každý kraj má své specifické speciality, kvůli nimž je mezi gurmány proslulý. Uzeniny se vyrábějí z nejrůznějších druhů mas, ale nejčastěji z masa vepřového. V minulosti však lidé v oblastech, kde se nechovali vepři či nemohlo konzumovat vepřové maso, vyráběli dokonce i rybí či zeleninové uzeniny.
- Velká Británie – je vyhlášená svými uzeninami, především klobáskami. Například proslulá Cambridgeská klobása má dvojnásobné množství libového masa než tuku a je ochucována bylinkami a kořením. Může se grilovat či opatrně smažit.
- Francie – je známá především svými trvanlivými uzeninami. Příkladem může být vynikající suchý francouzský bylinkový salám, do kterého se přidává množství česneku, potom se suší a udí a nakonec se obalí v bylinkách.
- Německo – je známé především svými trvanlivými salámy. Známý je například Knoblauchwurst (česnekový salám), který se může vařit nebo grilovat.
- Itálie – také v Itálii existují tucty různých místních specialit a téměř každé město má svou speciální výrobu salámu. Milánský salám se vyrábí z vepřového a hovězího masa a vepřového tuku. Jde o jemný salám, ochucený bílým vínem, pepřem a česnekem. Velmi známá je také Mortadella – velký vařený vepřový salám ochucený česnekem a protkávaný kousky tuku s pistáciovými oříšky.
- Dánsko – dánské uzeniny se vyrábějí z vepřového a telecího masa, mají poměrně vysoký obsah tuku. Známé jsou především lehké varianty s jemnou strukturou a světlou barvou.
Šunka – delikatesa pro labužníky
Tím nejdůležitějším při výrobě šunky je kvalitní, většinou vepřové maso. Na trhu se ale můžete setkat i se šunkou z hovězího nebo drůbežího masa. Krůtí či kuřecí šunky jsou méně kalorické, mají světlejší barvu a jemnější lehce uzenou chuť.
Šunka může být dle způsobu výroby buď dušená, sušená nebo uzená.
- Dušená šunka – není tolik aromatická a chutná jako uzená šunka, je však mnohem dietnější a méně kalorická.
- Uzená šunka – má výborné chuťové vlastnosti, ale je méně dietní.
- Sušená šunka – nakládá se do soli a potom se suší vzduchem. Může se povařit či přidávat do teplých jídel, ale její chuť nejlépe vynikne za syrova.
Na trhu se můžete také setkat se šunkou pro děti. V těchto výrobcích je používána mořská sůl, přirozeně obsahující jód a přídavné látky tzv. „éčka“ jsou snížena na minimum a jsou hluboko pod legislativní normou.
„Na trhu existuje nepřeberné množství uzenin, při jejichž přípravě se používají nejrůznější druhy masa a koření. Veliký podíl na následné chuti uzeniny má také způsob její výroby. Na své si přijdou nároční gurmáni i běžní zákazníci,“ říká Jiří Řežábek – sortimentní manažer uzeniny, SPAR ČOS.
Jak vybrat kvalitní uzeniny:
- Při nákupu balených uzenin je třeba věnovat pozornost údajům na obalu.
- Dejte přednost druhům, které obsahují větší podíl masa a přírodních ochucovacích prostředků, všímejte si konzistence, vzhledu v nákroji, barvy, vůně a chuti uzenin.
- Nekupujte výrobky, které vypadají nevábně, vyvarujte se těch, které mají oschlé skvrny.
- Pokud kupujete balenou šunku, zkontrolujte vždy údaje na obalu, nekupujte výrobky s podezřele dlouhou dobou trvanlivosti, může obsahovat větší množství konzervačních látek. Ovšem kvalitní sušená šunka může mít velmi dlouhou trvanlivost bez přídavku jakýchkoliv konzervantů.
- Šunka musí být šťavnatá, ale ne vlhká či dokonce oslizlá, měla by být rovná, ne oschlá a na krajích zvlněná.
- Dušená šunka by měla být stejnoměrně zbarvená a její povrch mírně drolivý, nejlepší je kupovat ji čerstvě nakrájenou.
- Sušená šunka má mít tmavě růžovou barvu a tuk smetanově bílý.
Sledujte nás na sociálních sítích: