Kopr, petržel nebo oregano. Pokud si myslíte, že nemají co nabídnout, pletete se na celé čáře. Do jakého receptu je lze zakomponovat?
Na bylinky si moc nepotrpíte? Možná byste měli vědět, o co vlastně přicházíte. Nejde totiž jen o to, že snítka nebo lísteček té či oné rostlinky může zlepšit chuť připravovaného jídla. Tyto voňavé přísady jsou také bohatým zdrojem hodnotných živin.
Medicína z přírodních zdrojů
„Byliny mají opravdu slibný potenciál, když jde o prevenci a léčbu nemocí. To je také důvod, proč registrovaní dietologové nabádají své klienty, aby jimi při vaření nahrazovali přebytečný cukr i sůl,“ vysvětluje americká lékařka Sharon Zarabi, která působí v newyorské nemocnici Lenox Hill Hospital. Zdravotnice zároveň dodává, že i zdánlivě obyčejné rostliny obsahují široký komplex vitaminů, minerálů, vlákniny a antioxidantů, proto mají nesporný vliv na zdraví. A které konkrétní druhy se vyplatí mít po ruce, v kuchyni i v ústech?
Petržel, je proti zadržování vody
Petržel dokáže vyladit mnoho receptů. Lze ji přidat do polévek, omáček, dušených, pečených i mletých mas, stejně jako k rybám, do salátů, těstovin i luštěnin. Podle výše jmenované odbornice je velice účinná při léčbě retence tekutin, neboť zvyšuje produkci moči, aniž by nějak ovlivňovala elektrolyty, jako je sodík a draslík. Také osvěžuje dech a nabízí vysoký podíl vitaminu C.
Oregano je nepřítel infekcí
Nemalý prospěch pro vaši kondici nabízí i oregano. Platí totiž za štědrého zprostředkovatele biologicky aktivních fytochemikálií a vitaminu E. Vychvalované je i z jiných důvodů.
„Pravděpodobně jde o nejschopnější bylinu v boji proti nejrůznějším infekcím. Představuje účinné alternativní řešení kašle, nachlazení, chřipky i bronchitidy, zatímco posiluje imunitu a snižuje riziko rakoviny,“ říká na adresu oregana specialistka Sharon Zarabi.
Kopr, něco pro srdce
V dobách dávno minulých byl kopr považován za nejlepší prostředek proti škytavce. No, možná to stojí za pokus! Každopádně jisté je, že s pomocí tohoto zelenáče si můžete omezit pravděpodobnost srdečních chorob, neboť normalizuje tlak. Díky nemalému množství antioxidantů kopr také chrání buňky před poškozením volnými radikály.
Sledujte nás na sociálních sítích: