Stáří kukuřice se odhaduje na 5600 let. Milují ji lidé po celém světě, ať už vařenou, grilovanou nebo praženou. Navzdory tomu, že je bohatá na vlákninu, vitaminy a minerály, její temná stránka některé strávníky děsí. Účinky kukuřice pro zdraví jsou totiž dost kontroverzní!
Kukuřice, jejíž květy a naklíčená semena patří mezi suroviny pro výrobu tinktur s blahodárnými účinky na lidský organismus, pochází z Mexika, ovšem dnes je celosvětově rozšířená a oblíbená. Ačkoli je plná prospěšných živin, má vysoký obsah sacharidů (na jeden šálek je to až 41 gramů a 177 kalorií), takže může zvyšovat hladinu cukru v krvi.
Hubnete? Tak pozor!
Z tohoto důvodu by s její konzumací měli být opatrní jedinci s diabetem, jež potřebují škrobový příjem sacharidů omezit. Stejně to platí i pro osoby s redukční dietou. Jedna studie vědců z amerického Harvardu, kteří sledovali 133 466 dospělých, dokonce potvrdila, že zkoumané subjekty, které denně jedly víc jak šálek kukuřice, přibraly během pár týdnů o 0,9 kilogramu. Kromě toho je tato plodina často geneticky modifikována. Další skutečnost patřící k červeným vlajkám? Vypadá to tak!
Ano, kukuřice je bezlepková, bývá nabitá vlákninou a nabízí vitaminy C a B, hořčík a draslík. Ovšem v nezpracované podobě. Produkty, které se z ní vyrábějí, už tak výživné nejsou, ať už se jedná o tortilly nebo popcorn. Uvedené dobroty zároveň mají vysoký obsah přidané soli, cukru a tuku. Proto jejich konzumaci omezte, rozhodně však samotnou kukuřici ze svého jídelníčku nevylučujte.
Pozitiva převažují nad negativy
I přes její mírné nevýhody je tenhle druh jednoděložné rostliny z čeledi lipnicovitých domovinou pro antioxidanty a rostlinné sloučeniny, které mohou mít řadu zdravotních pozitiv. Kukuřice, tedy nejpěstovanější obilnina na světě, má zvláště vysoký obsah luteinu a zeaxantinu, dvou karotenoidů, jež brání vzniku a rozvoji šedého zákalu a makulární degenerace související s věkem. Zapomínat se však nesmí ani na vlákninu.
Její doporučovaná denní dávka činí 20 až 40 gramů, nicméně skutečný příjem vlákniny v běžné stravě u nás je zhruba poloviční, což je celkem tristní bilance. Dostatek této významné složky potravy je přitom spojován s nižším rizikem několika onemocnění, včetně srdečních chorob a některých druhů rakoviny. Vláknina podporuje trávení, chrání před střevními problémy a zajišťuje pocit sytosti. Máte o ní přehled?
Sledujte nás na sociálních sítích: