Pampeliška je nejlepším příkladem toho, že rostlinka, která tak divoce roste na loukách, zahradách a podél cest, není jen plevel, ale také chutná přísada v kuchyni. A jako jiná zelenina je bohatá na vitaminy a minerální látky. Jako čaj ukáže i svoje léčivé schopnosti.
Pampeliška je u nás asi nejznámější divoká bylinka. V dřívějších dobách si jí lidé vážili jako léčivé byliny, dnes se jí ještě spousta zahrádkářů a zemědělců snaží ze svých zahrad a políček zbavit. Od té doby, co se ukázalo, že její listy v zeleninovém salátu chutnají jemně a svěže, pomalu navrací svému jménu zase slávu.
Pampeliška jako pochoutka
Pampeliška, smetanka, ale i měsíček nebo májíček – názvů této žlutě kvetoucí bylinky je nespočet. Stejně jako jejího využití v kuchyni – do špenátu, salátu, jako polévka, jako nádivka do omelety nebo jen tak na ozdobu – a všude bude chutnat báječně.
Gurmáni doporučují trhat především mladé lístky hned zjara, před tím, než se otevřou její žluté květy. Ty se pak sbírají zase od dubna do července a kořeny můžete využít třeba i v prosinci.
Zdraví v každém kousku
A stejně jako všechny divoké bylinky je i pampeliška bohatá na zdraví prospěšné látky, především na vitamin A, B, C a minerální látky železo, mangan a křemík. Navíc obsahuje látky, které podporují metabolismus, ale také vylučování žluči a činnost ledvin a jater.
Čaj z pampelišek působí močopudně, čistí krev a trávicí systém a detoxikuje.
Zdroj: life line, názory autora
Sledujte nás na sociálních sítích: