Protože klíšťata mají hlavní sezonu, nelze se divit, že jejich aktivita zvyšuje počty hlášených případů boreliózy. Co si takhle nasbírat křídlatku japonskou nebo štětku planou, což jsou bylinky, které s její léčbou hodně pomáhají?
Lymská borelióza je nejčastější infekce způsobená klíšťaty, a to nejen u nás, ale i v celé Evropě, Asii a Severní Americe. Přenášejí ji dospělí jedinci i jejich mladší vývojová stadia uvolňováním infikovaných slin do těla hostitele, k čemuž dochází po 24 hodinách od přisátí. Následkem špatně léčené či přechozené boreliózy může být napadení centrálního nervového systému, což vede ke ztuhlému krku, zánětům nervů, poruchám paměti i srdečním potížím. To však nejsou jediná úskalí.
Komplikace, kterou lze přehlédnout
Rozeznat obyčejnou chřipku od lymské boreliózy nebývá snadné – tedy alespoň v počáteční fázi. Obě tyto nemoci totiž provázejí totožné příznaky, které zahrnují zvýšenou teplotu, bolest hlavy i kloubů a zduření lymfatických uzlin. Prakticky jediným rozdílem bývá zarudlá skvrna se světlým středem v místě přisátí klíštěte, která se ale nemusí objevit u všech pacientů, jak upozorňují lékaři. Ti také připouštějí, že samotný průběh boreliózy je velmi individuální a zdaleka ne každý nemocný projde všemi etapami. Věděli jste, že ke zmírnění nebo úplnému vymizení tohoto onemocnění se kromě farmaceutických medikamentů využívají i byliny? A na jejich sběr je teď dokonce ideální chvíle!
Křídlatka japonská sklízí jeden úspěch za druhým
O křídlatce se v minulosti příliš nemluvilo a řada lidí ji přechází bez povšimnutí. Bylinka původem z Dálného východu se do Evropy dostala v 19. století, kdy se začala vysazovat v parcích a zahradách jako okrasná rostlina. Postupem času se však zjistilo, že je nejen jedlá, ale i léčivá. Z kořene, listů i výhonků se tedy vyrábějí tinktury, jež mají silný antibiotický potenciál a právě při borelióze vykazují ochranný účinek na mozek i periferní nervy. Co další první pomoc z přírody?
Štětka planá je trefou do černého
Štětka planá se vyskytuje v silničních příkopech, mokřadech a poblíž hrází. Dorůst může i do 200 centimetrů, tudíž ji nelze přehlédnout. Také její sušený kořen se při léčbě boreliózy uplatní, stejně jako v případě jiných virových infekcí, kupříkladu oparů. Složení tohoto podceňovaného medikamentu pročišťuje tělo, aktivuje imunitní systém a tlumí bolesti. Čaj z něj připravený je sice poněkud hořký, ale zaručeně pomáhá.
Zdroje: www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/37101730/ wikipedia.org, www.en.wikipedia.org/wiki/Lyme_disease
Sledujte nás na sociálních sítích: