Málo známé dřínky se dají zavařovat a nakládat stejně jako olivy. Hodí se do zavařenin i omáček. Jsou plné vitaminu C a rostou pomalu na každé teplejší mezi. Často slýcháme, jak zdravé jsou pro nás plodiny, které vyrostou v oblasti, kde žijeme.
Nezavrhuji pestrost, a tak miluji ananasy, banány, pomeranče i méně známé exotické druhy ovoce, popřípadě i zeleniny. Když se ale hovoří o našich plodinách, představíme si obvykle ta naše červená jablíčka, hrušky, zemité brambory, mrkve. Možná bychom se divili, kdybychom se zeptali školáků, ve které skupině by dokázali vyjmenovat více zástupců. Troufám si hádat, že exotické plodiny od chlupatého kiwi, přes datle až po karambolu by hrály prim. Schválně, kolik z nich by vědělo, jak vypadá obyčejný angrešt nebo jeřabinová zavařenina? A kolik dospělých? Naše příroda je bohatá na plodiny, které k nám nemusely putovat tisíce kilometrů a které jsou neskutečně bohaté na cenné živiny, a tak se ptám, znáte dřínky?
Vitamin C
Dřínky jsou drobné červené plody podobné šípkům rostoucí na dřínu obecném. Dřín obecný je keř dorůstající 2 až 8 metrů. Je teplomilný a přirozeně se vyskytuje ve středních a severozápadních Čechách a jižní a střední Moravě. Ačkoliv se jedná o keř doslova milující slunná stanoviště, je mrazuvzdorný. Dřínky jsou jasně až vínově červené peckovičky dozrávající od konce srpna do října. Při sklízení je nejlepší pod keřem rozložit plachtu a celým keřem jednoduše zatřást. Zralé dřínky opadají. Dřínky mají vysoký obsah vitaminu C a přírodních antioxidantů. Obsahují méně pektinu, proto je vhodné je při zavařování kombinovat s jiným ovocem.
Dřínky na mnoho způsobů
Naložené či sušené dřínky byly v minulosti našimi předky velmi oblíbené jako životabudič posilující imunitu v zimních měsících. Dřínky je ve zralém stavu možné jíst i syrové, velmi často se ale dále upravují. Mohou se zavařit jako kompoty, džemy, marmelády, hodí se i do pečených čajů, které jsou v současnosti velmi populární. Petr Ondřej Mathioli ve svém herbáři uvádí, že se s dřínky dá zacházet stejně jako s olivami a právě tak je i nakládat. Uvádí i přípravu, při které se dřínky zalévají cukrem či medem a postupně se proměňují v sladkou šťávu.
Léčivé dřínky
Pomalu se dostáváme k využití dřínků v lidovém léčitelství. Jak již výše zmíněné napovídá, dřínky byly považovány za skutečný všelék proti problémům žaludku a trávicího ústrojí, zejména proti průjmům. Léčivé jsou i listy dřínu, ze kterých se dá připravovat močopudný a žlučopudný čaj.
Zdroj: Johanka Mo, verywellhealth.com, eatthis.com
Sledujte nás na sociálních sítích: