Ne, není to špatným počasí, pokud se právě teď cítíte pod psa. Nejspíš vám chybí nesmírně důležitý hořčík. Které signály jeho nedostatku byste neměli ignorovat?
Hořčík je jedním z hlavních minerálů, elektrolytů, které naše tělo potřebuje v relativně velkém množství. Najít se dá v mnoha živočišných a rostlinných zdrojích a také v pitné vodě. Na druhou stranu vysoce zpracované potraviny, které tvoří většinu západní stravy, jej mají nedostatek, a proto se hořčík nedostávají ani strávníkům. Ke ztrátám také dochází v důsledku určitých zdravotních stavů, kupříkladu chronického alkoholismu, Crohnovy choroby či celiakie. Jak poznáte, že ho máte málo?
Únava jako první varovný signál
Podle výživových poradců je únava jedním z nejčastějších prvních příznaků nedostatku hořčíku. Je tomu tak proto, že hlavní úlohou uvedeného minerálu je přeměňovat jídlo na energii. S únavou obvykle často přichází i slabost. Když hladina draslíku ve svalových buňkách vinou nízkého příjmu hořčíku klesá, jedná se o stav, pro který odborníci mají výraz hypokalémie.
Ztráta chuti k jídlu
Lékaři se shodují, že i ztráta chuti k jídlu patří k častým příznakům hořčíkové chudoby. Někteří lidé, kteří si jí procházejí, k tomu všemu hlásí nevolnost nebo zvracení.
Svalové křeče
Další důležitou rolí hořčíku je obnova svalů po zátěži. Jakmile hořčík chybí, můžete pociťovat svalové křeče, řešit necitlivost horních a dolních končetin, ale i jiných částí těla, o slovo se hlásí i brnění a křečovité záchvaty.
Vysoký krevní tlak
Hořčík uvolňuje cévy a snižuje krevní tlak. Pokud se u vás objevila hypertenze (váš krevní tlak je opakovaně příliš vysoký), nechte se vyšetřit lékařem. Na vině opět může být nedostatek hořčíku. A jaké množství že se považuje za ideální?
Světová zdravotnická o organizace apeluje, že dospělý člověk by každý den měl přijmout 400–420 mg hořčíku. Mezi dobré zdroje patří listová zelená zelenina, ořechy, semena, celozrnné výrobky, pšeničné klíčky, pšenice a ovesné otruby, avokádo a fazole. Hořčík v doplňcích stravy a lécích by neměl být konzumován v množství nad horní hranici, pokud to nedoporučí poskytovatel zdravotní péče. Křeče a průjem pak patří mezi běžné vedlejší účinky.
Zdroje: eufic.org, eatthis.com
Sledujte nás na sociálních sítích: