Tulsi nebo Tulasi je bylinka známá po celém světě již několik tisíciletí a přezdívá se jí „elixír života“. Indové považují tuto bylinu za posvátnou! A proto ji zde uvidíte téměř v každém domě na zahradě, nebo alespoň v květináči.
Botanický název této bylinky zní Ocimum sanctum neboli „Holy Basil“ (bazalka posvátná). U nás známe spíše bazalku pravou (Ocimum basilicum), která je používaná především ke kulinářským účelům a svou chutí a vůní ozvláštní různé druhy pokrmů od slaných až po ty sladké. Bazalka posvátná má však zcela jinou chuť i účinky!
Jak bylinka Tulsi vlastně vypadá?
Keř Tulsi může dorůst výšky i více než metr. Má světle zelené vejčité listy, které obsahují cenný olej a jejich vůně připomíná mátu, hřebíček nebo citrón. Její vlastnosti se mění podle klimatu a složení půdy. Dobře prospívá na slunných a teplých místech, ovšem příliš prudké sluneční záření či vítr jí neprospívá. Rostliny Tulsi se sklízejí nejlépe v období květu, kdy obsahují nejvíce silic. Dobře usušená Tulsi má tmavě zelenou barvu.
Nálev a chuť byliny
Nálev z Tulsi je světle žlutý. Jeho vůně je mimořádně příjemná, bylinková, sladká a kořeněná. Podobná je také chuť. Připomíná hřebíček a skořici. Celkově působí nálev z Tulsi lahodně a svěže. Používá se po staletí jako lék proti kašli, nachlazení, zápalu plic, astmatu a onemocnění dýchacích cest (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4296439/). Uvolňuje bolest hlavy, snižuje horečku, nervové napětí a úzkost, podporuje psychickou rovnováhu a posiluje imunitní systém.
Kromě čistého čaje Tulsi můžete vybírat také z různých kombinovaných směsí, podporujících duševní pohodu, očistu těla či relaxační pohodu, podle typu přidaných bylin. Tulsi se skvěle doplňuje například se zeleným Rooibosem, heřmánkem, levandulí, měsíčkem, hřebíčkem nebo dokonce i s kvítky růží apod (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4296439/).
Energizující účinky bez kofeinu
Ačkoliv je Tulsi často používaná k doplnění energie, neobsahuje žádný kofein ani jiné stimulanty. Osvěžující účinky jsou zapříčiněny bohatým obsahem vitaminů a minerálů jako například: vitamin A, vitamin C, vápník, fosfor a železo.
Čaj, nebo kapsle
Pokud nejste nadšenými milovníky čaje, ale účinky bazalky posvátné vás zaujaly, můžete vyzkoušet její výtažek ve formě kapslí. Způsob užití a dávkování dodržujte podle doporučení prodejce. Pomůže vám vyrovnat duševní pohodu při příchodu jara, zesílit imunitu a podpořit celkovou vitalitu (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3249909/).
Zdroje: eccevita.cz, manutea.cz, everest-ayurveda.cz/blog/tulsi-posvatna-bylina-oddanost, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4296439/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3249909/
Sledujte nás na sociálních sítích: