Koriandr, jednoletá bylina pěstovaná v mnoha částech světa jako koření, má léčivé vlastnosti. Pozitivně působí nejen na trávení!
Koriandr (Coriandrum sativum L.) je jednoletá bylina, která se pěstuje především pro své plody a také pro jemné zelené listy. Pochází z oblasti Středomoří. Čerstvé listy a semena přitom jsou nedílnou součástí lidového léčitelství a umějí tyhle báječné věci!
Působí protizánětlivě
Koriandr obsahuje jak cineol, tak kyselinu linolovou. Tyto prvky mají antirevmatické a antiartritické vlastnosti. Zároveň působí jako analgetické a protizánětlivé činidlo (1).
Podporují trávicí procesy
Hlavní sloučeniny přítomné v koriandru jsou linalool, a–pinen, y–terpinen, geranylacetát, kafr a geraniol. Bylo prokázáno, že ty rostlinné bioaktivní sloučeniny se silným antimikrobiálním účinkem bojují proti střevním patogenům, a přitom nepoškozují prospěšné bakterie, jako je Lactobacillus a Bifidobacteria (2). Suma sumárum, koriandr podporuje trávicí procesy, zabraňuje nadýmání a kontroluje křečovité bolesti.
Kontrolují krevní tlak
Vědci odhalili, že konzumace koriandru pozitivně snižuje krevní tlak u mnoha pacientů trpících hypertenzí, a tím eliminuje pravděpodobnost infarktu (3).
Jsou bohatým zdrojem vápníku
Koriandr je bohatým zdrojem vápníku. Jeho optimální příjem prokázal mnoho zdravotních přínosů, jako je snížení hypertenzních poruch v těhotenství, snížení krevního tlaku zejména u mladých lidí, prevence osteoporózy a kolorektálních adenomů, snížení hodnot cholesterolu a snížení krevního tlaku u potomků matek užívajících dostatek vápníku během těhotenství (4).
Zabraňují anémii
Semena koriandru poskytují i dostatek železa, jehož nízký příjem způsobuje anémii, a proto se doporučuje zařadit semínka této bylinky do každodenní stravy.
Jak se koriandr pěstuje?
Koriandr miluje slunce, propustnou, výživnou půdu a vodu. Na záhon ho vysejte na jaře, do květináče na okenní parapet můžete prakticky kdykoliv. Plodina je připravena ke sklizni přibližně za 90 až 110 dní v závislosti na odrůdách a vegetačním období. Sklizeň musí být provedena, když jsou plody plně zralé a začínají přecházet ze zelené na hnědou barvu.
Ve fázi semenáčku je koriandr často napadán housenkami a ve fázi květu mšicemi. Pro jejich redukci se doporučuje postřik plodiny methyldemetonem (0,05 %), ale pozor, ve fázi květu by použití jakéhokoli insekticidu zabilo včelí populaci ovlivňující opylování!
Zdroje: (1) www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10861965/, (2) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4295613/, (3) www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19146935/, (4) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6683260/
Sledujte nás na sociálních sítích: