Ať děláte cokoli, trvá to příliš dlouho. Zdá se, že nic nefunguje. A naštve vás i váš partner. Všichni mají špatnou náladu. A někdy to má velmi jednoduchý důvod: hlad. V angličtině dokonce existuje výraz pro tyto hladové stavy hněvu: „hangry“. Člověk je „hladový“ a „vzteklý“ zároveň.
Když jíme, sacharidy, bílkoviny a tuky se v našem těle rozkládají na aminokyseliny, mastné kyseliny a cukr. Tyto látky se dostávají do našeho krevního oběhu, proudí do orgánů a dodávají jim energii. Pokud jsme delší dobu nejedli, hladina glukózy v krvi klesá. Receptory v játrech a žaludku hlásí nízkou hladinu krevního cukru do mozku. Protože zejména mozek nutně potřebuje cukr, aby byl výkonný.
Mozek v klidu
Pokud mozek čeká na zásoby, když má nízkou hladinu cukru v krvi, přejde nejprve do jakéhosi režimu úspory energie. Čeká se na jídlo a vše ostatní se stává druhořadým. Výsledkem je, že se naše duševní schopnosti snižují: hůře se dokážeme soustředit a častěji děláme chyby.
Kdo při první indikaci nezajistí zásoby glukózy, tedy něco sní nebo vypije, riskuje nejen rozrušení a chyby, ale i špatnou náladu. Hlad také vede k hněvu, protože mozek má potíže s ovládáním emocí, když je nečinný. Pokud hlad trvá déle, mozek upozorní ostatní orgány, aby dodaly glukózu. Při této náhle požadované produkci glukózy se uvolňují stresové hormony, které uvádějí tělo do stavu alarmu a snižují náladu.
Sladkosti pomáhají jen krátkodobě
Řešení je stejně jednoduché jako účinné: jíst. Pokud poskytnete zásoby včas, udržíte hladinu cukru v krvi konstantní. A když ta je vyrovnaná, tak jsme i my. Sladkosti a rychlé občerstvení, které obsahují hodně sacharidů, vám však neprospívají: cukr z těchto jednoduchých, rychle vstřebatelných sacharidů poskytuje krátkodobé zlepšení, protože mozek dokáže uspokojit jeho potřeby. Ale jak rychle hladina cukru v krvi stoupá, tak také zase klesá.
Na druhou stranu hladina glukózy zůstává stabilní při stravě bohaté na živiny a vlákninu – tedy hodně ovoce a zeleniny a trvanlivé potraviny, jako jsou celozrnné výrobky nebo luštěniny. Tyto komplexní sacharidy musí tělo nejprve rozložit na jednoduché cukry ve vícestupňovém procesu. To oddaluje vzestup hladiny cukru v krvi. Hladina glukózy v krvi zůstává déle konstantní a déle se cítíme sytí.
Glukóza jako ochrana životního prostředí
Každý, kdo o sobě nebo o svém partnerovi ví, že je náchylný k útokům vzteku, může snadno přijmout opatření: nejlepší je mít vždy v kapse malou svačinu. Zvláště rychle se do krve dostává například glukóza. A dokáže tak efektivně chránit sociální prostředí.
Zdroj: www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7667273/
Sledujte nás na sociálních sítích: