Prostreno.cz

Klíčové zdravotní výhody lesních borůvek

Borůvky se volně vyskytují v lesích a vřesovištích a rostou na malých keřících. Charakteristickým znakem divokých borůvek je jejich malá velikost a lahodná chuť.

Divoké borůvky jsou však i v sezoně těžko k sehnání, pokud si je nejdete sami nasbírat. Pokud na týdenním trhu nebo v zelinářství najdete lesní borůvky, pocházejí většinou z Polska nebo jiných východoevropských zemí. Nemusejí být horší kvalitou, ale někdy velmi dlouhé přepravní trasy mohou mít nevýhody a nejsou příliš ekologické.

Jak zdravé jsou borůvky?

Borůvky jsou sice malé, ale jejich pověst jako ovoce s titulem „obzvláště cenné“ je obrovská. V neposlední řadě je to díky hojnému množství myrtilinu, přírodnímu barvivu, které poskytuje nejen sytě modrou barvu, ale také neutralizuje volné radikály, které hrají klíčovou roli při rozvoji chronických onemocnění a předčasných procesů stárnutí. 

Myrtilin, který se řadí mezi antokyany, navíc podporuje elasticitu cév, a působí tak preventivně proti nemocem srdce a krevního oběhu. Obsah vitaminů C a E v borůvkách navíc podporuje účinek ochrany buněk a také posiluje imunitní systém.

V lidovém i přírodním léčitelství jsou borůvky po staletí známé jako účinný lék na střevní potíže. Zejména divoké borůvky jsou mimořádně bohaté na třísloviny, které chrání postiženou sliznici například při průjmu a dokážou brzdit množení bakterií a virů. Ostatně oproti ostatním bobulovým plodům obsahují borůvky poměrně velké množství vlákniny a tím také povzbuzují trávení a pomáhají proti střevním onemocněním.

Nákupní rádce

Při nákupu borůvek dbejte na to, aby vypadaly hezky a baculatě a měly bezchybnou slupku. Neměly by být ani „zmačkané“, ani vlhké. Neváhejte se také podívat na dno kartonové krabice.

Borůvky jsou citlivé na tlak, snadno plesniví a při příliš dlouhém skladování mohou zhořknout. Čerstvé borůvky je nejlepší použít co nejdříve a volně skladovat na velkém plechu a chladit maximálně 2–3 dny. 

Tipy na přípravu

S borůvkami můžete upéct skvělé dorty, koláče a samozřejmě muffiny. Lehce rozdrcené borůvky můžete také zamíchat do tvarohu a jogurtu nebo připravit krémy a zmrzliny. Prastarý způsob, jak si vychutnat borůvky, je v domácí šťávě a džemu.

Protože i malé lesní borůvky jsou málokdy velmi sladké, hodí se borůvky i do slaných jídel. Posypané například míchaným salátem působí vizuálním a kulinářským dojmem. Borůvky jsou vynikajícím poutačem pro oči v omáčkách ke zvěřině nebo drůbeži.

Zpomalují borůvky stárnutí?

V borůvkách se nacházejí flavonoidy. Jedná se o sekundární rostlinné látky, které chrání rostlinné buňky před vlivy prostředí. Dodávají borůvkám také jejich typické barvy. Mohou snižovat riziko kardiovaskulárních onemocnění, potlačovat růst bakterií, plísní a virů, brzdit srážlivost krve a zachycovat tzv. „volné radikály“. Tak chrání buňky před stárnutím. 

Zdroj: www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7442370/





Celkem 0 komentářů


Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Tip na snídani

Lívance bez vajec

15min
(1 hlasů)

Ovesná kaše přes noc

5min
(2 hlasů)
Více tipů

Reklama

Prostreno.cz
Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat
Zavřít

Uvařeno. Gratulujeme!

Pro vložení obsahu je potřeba