Oči patří v dnešní době k velmi namáhaným orgánům a ne všechno, co přes den děláme, jim prospívá. Proto je třeba zrak pečlivě chránit. Jak?
Máme pro vás několik tipů.
S obrazovkami opatrně
Možná vám maminka v dětství říkala, že nemáte sedět tak blízko u televize, abyste si nekazili oči. Zase tak daleko od pravdy nebyla, i když televize jsou dnes tím nejmenším problémem. Obrazovky nás obklopují na každém kroku – počínaje počítači přes mobilní telefony, tablety, čtečky, MP3 přehrávače až po obrazovky v dopravních prostředcích. Zkrátka se jim jen těžko vyhneme. Pokud to s používáním obrazovek přeženeme, může se stát, že nás začnou bolet oči, budeme vidět rozmazaně, dvojitě nebo zamlženě, budeme mít suché a zarudlé oči, bude se nám těžko zaostřovat. V některých případech může dojít až k pocitu na omdlení, točení hlavy, bolestem hlavy nebo krční páteře.
Abyste se výše popsaným potížím vyhnuli, snažte se elektroniku s obrazovkami používat co nejméně, dělejte při užívání krátké přestávky a držte si obrazovky od těla. A to doslova. Snažte se oddálit obrazovku od očí, jak jen to půjde.
Mrkací přestávky
Ještě jednou se vrátíme k počítačovým obrazovkám, protože většina z nás s nimi každý den pracuje. Normálně mrkneme asi 15 až 20krát za minutu, ovšem při práci s počítačem se frekvence mrkání rapidně sníží. A to vede k vysoušení oka a následně k podráždění.
Každých 20 minut bychom si měli dát 20vteřinovou pauzu, zadívat se na nějaký vzdálený bod a chvíli nechat oči odpočívat (a mrkat). Pokud to nepomůže, sáhnout můžete po tzv. umělých slzách z lékárny.
Sluneční brýle
Ultrafialové záření našemu zraku vůbec nesvědčí a podporuje vznik celé řady nepříjemných a nebezpečných nemocí. Proto je dobré investovat do kvalitních slunečních brýlí. A především je pravidelně nosit! Nejen jedeme-li na dovolenou k moři, ale i když svítí slunce u nás nebo když je polojasno.
Mořské dobroty
Zdraví našich očí samozřejmě ovlivňuje i výživa. A protože jednou z nejdůležitějších látek pro dobrý zrak jsou omega-3 mastné kyseliny, zařaďte do svého jídelníčku jejich zdroj – rybí olej. Skvěle se hodí ryby jako losos, tuňák, makrela, sardinky nebo mečoun.
Pokud vám ryby zrovna nejedou (ale šanci byste jim rozhodně měli dát), můžete si koupit doplňky stravy s rybím olejem.
A zelenina
Jako děti jsme jedly pro zdravé oči mrkev. A vůbec to nebylo jen tak od věci – vitamin A, který tahle zelenina obsahuje, je pro zrak opravdu důležitý. Další klíčovou živinou je lutein a s ním zeaxanthin, karotenoidy, jež se vyskytují nejen v již zmíněné mrkvi, ale také v rajčatech či červených paprikách, špenátu, brokolici, cuketě, kapustě apod.
Zelený čaj
Zdá se, že zelený čaj je z hlediska zdraví jednou z nejuniverzálnějších pochutin. Tak proč toho nevyužít? Obsahuje totiž velmi silné antioxidanty (jako vitaminy C a E, lutein a zeaxanthin), které chrání i naše oči. Co takhle vyměnit svůj odpolední šálek kávy právě za zelený čaj? Kromě již zmíněných živin dodáte tělu potřebné tekutiny.
Make-up
Kartáček řasenky na sebe nachytá během používání spoustu bakterií a vesele je roznáší dál. Proto maskaru po 3 měsících používání bez milosti vyhoďte. Pokud používáte tužku na oční linky, pravidelně ji ořezávejte. Mimochodem, snažte se, aby se vám při líčení dostalo do oka co nejméně kosmetických produktů – předejdete tak nejen podráždění, ale i případné infekci…
Prevence
Pokud pociťujete se zrakem sebemenší problémy, obraťte se na lékaře. Můžete tak v zárodku odhalit a vyřešit vážnější nemoc. I když třeba žádné potíže nepociťujete, pokud jste již překročili čtyřicítku, objednejte se na preventivní vyšetření zraku.
Sledujte nás na sociálních sítích: