Prostreno.cz

Kupované koření může obsahovat nebezpečné látky

Kmín, oregano, černý pepř nebo chilli. To jsou běžné kulinářské ingredience, které používá kdekdo. Bližní zkoumání bohužel odhalilo, že v jejich složení bývá i něco, co tam rozhodně nepatří.

Bez koření a bylinek by to v kuchyni nešlo. Nebo si snad takové vaření umíte představit? Do omáčky patří špetka toho, polévku zvýrazní tohle a v omáčce nesmí chybět zase tamto. Problém je ale, že kupované koření nemusí být tím, za koho se vydává.

Nevíme, co do hrnce vlastně přidáváme

Hodně znepokojivé výsledky přinesla studie (1) provedená britskou agenturou Food Standards Agency. Její poznatky informují o tom, že mnoho vyhledávaných druhů koření bývá znehodnoceno cizorodými látkami. K velké smůle spotřebitelů mohou příměsi obsahovat i škodlivé chemikálie, které jsou spojovány s alergickými reakcemi, nebo dokonce vyšším rizikem rozvoje rakoviny. Dají se takové vadné kusy nějak poznat?

Čím menší obchod, tím větší podvod?

Terry McGrath, což je hlavní vědecký ředitel přední irské společnosti pro testování potravin Bia Analytical, uvedl pro britský deník Daily Mail (2), že se zmíněné špatné koření častěji objevuje u menších prodejců. Podle zjištění studie obsahovalo 13 procent vzorků oregana rozemleté listy stromů a další neidentifikované rostlinné složky. Terry McGrath upozorňuje, že falešné oregano je velmi obtížné rozpoznat, proto tento bylinkový produkt doporučuje nakupovat z důvěryhodnějších zdrojů.

Tohle jíst nechceme

Zkoumaný mletý černý pepř také nebyl tak docela v pořádku. Ukázalo se totiž, že v sobě zcela běžně mívá rýži, obiloviny, nedeklarovaný rostlinný materiál, a dokonce i popel. Ani koupě pepře celého se nejeví jako východisko, protože někteří nepoctiví výrobci kontaminují své produkty alternativami, které se mu jenom podobají – kupříkladu semena papáji, která oproti pravému pepři velmi snadno praskají.

Trable s šafránem a skořicí

V drahém šafránu experti nalezli zase kukuřičné slupky a bavlněné nitě. U chilli prášku byla zjištěna přítomnost červeného oxidu olovnatého a různých umělých barviv. Vzorky kurkumy obsahovaly žlutou křídu a toxická barviva. Skořice byla „vylepšena“ ochucenými oleji. Dobře si nevedl ani kmín, neboť testování odhalilo přítomnost semen trav, popela a skořápek ořechů, které mohou vyvolat alergické reakce.

Zdroje: (1) www.food.gov.uk/research/research-projects/review-of-methods-for-the-analysis-of-culinary-herbs-and-spices-for-authenticity, (2) www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-13921319/7-fake-spices-experts-warn.html






Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Tip na snídani

Croissanty s vanilkovým krémem

2h a 10min
(38 hlasů)

Frittata s rajčaty

55min
(13 hlasů)

Omeleta plněná baby špenátem

55min
(11 hlasů)
Více tipů

Reklama

Prostreno.cz
Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat
Zavřít

Uvařeno. Gratulujeme!

Pro vložení obsahu je potřeba