Prostreno.cz

Kvůli sladkostem mají děti chronická onemocnění

Z cukru žádná pozitiva neplynou. Jeho nadměrná konzumace může dětem ublížit už během těhotenství, natož po narození, což jen potvrzuje jeho škodlivý vliv.

Kousek čokolády sem, bonbonek tam. Přece, co by dětství bylo bez sladkostí! Pro mnohé rodiče je sladké odměnou, útěchou i radostí. Málokterý se ale zamýšlí nad tím, jaký vliv vlastně má.

Pravda bývá hořká

Můžete to brát jako téma k zamyšlení, varování nebo motivaci ke změně. Nové vědecké poznatky (1) poukazují na skutečnost, že podávání cukru dětem od útlého věku – a to dokonce i v těhotenství – značně zvyšuje jejich riziko vzniku cukrovky druhého typu a vysokého krevního tlaku v pozdějším věku. „Omezený přídělový systém cukru zavedený už během gravidity má na plod ochranný vliv. Největší snížení rizika chronických onemocnění však nastává tehdy, pokud tato omezení pokračují i po narození a trvají minimálně do dvou let jedince,“ uvádí lékaři v tiskové zprávě (2).

Následky, které nikomu nechutnají

Je záhodno připomenout, že nadbytek cukru poškozuje tělo na několika úrovních. Lidově přezdívané bílé zlo může zapříčinit chronický zánět spojovaný nejen s diabetem, ale i srdečními chorobami, jaterním selháním či dokonce rakovinou. Obezita jakožto další důsledek jeho nerozumného příjmu je sama o sobě považována za významnou krizi veřejného zdraví (3). Vedle těchto rizik nelze opomenout ani zvýšený výskyt zubního kazu, který je u osob konzumujících doslazované potraviny a nápoje naprosto běžný (4).

Doporučení versus realita

Z výše uvedených důvodů odborníci důrazně doporučují, aby děti mladší dvou let přeslazené potraviny či nápoje vůbec nekonzumovaly (5). Realita však ukazuje zcela odlišný obrázek. Podle zmíněné studie více než 70 procent kojeneckých a batolecích produktů překypuje cukrem. Důsledkem je, že i ty nejmenší děti klasicky přijímají množství odpovídající doporučené dávce pro dospělé – zhruba sedm čajových lžiček denně. To může mít zásadní dopad na jejich zdravotní stav, protože se tím posiluje celoživotní preference pro sladké, varují experti. Kritickými obdobími jsou podle nich zejména kojenecký a batolecí věk, kdy se formují chutě a může se na sladkém rozvinout dokonce závislost.

Zdroje: (1) www.eurekalert.org/news-releases/1062746?, (2) www.science.org/doi/10.1126/science.adn5421, (3) www.eurekalert.org/news-releases/1046818, (4) www.nypost.com/2023/05/08/im-a-dentist-heres-how-you-you-are-ruining-your-teeth/?jw_start=%7Bseek_to_second_number%7D#!, (5) www.dietaryguidelines.gov/sites/default/files/2021-03/Dietary_Guidelines_for_Americans-2020-2025.pdf





Celkem 0 komentářů


Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Prostreno.cz
Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat
Zavřít

Uvařeno. Gratulujeme!

Pro vložení obsahu je potřeba