Genetické faktory z nás dělají toho, kým jsme. Jejich vlivem se formují nejen naše fyzické vlastnosti, ale i chutě na určité potraviny.
Čokoláda, kobliha, kousek dortíku nebo oříšková sušenka s polevou. Že sladkému zkrátka nedokážete odolat? Nic si nevyčítejte, možná je to vina genů, které vás k chuti na cukrovinky doslova naprogramovaly.
Nepřízeň osudu?
Nadbytek cukru škodí snad všemu, na co si člověk vzpomene. Neříká se snad, že zvyšuje riziko diabetu, nadváhy, srdečních chorob i některých druhů rakoviny (1)? Z těchto logických důvodů lékaři nešetří varováními, abychom si na takzvané bílé zlo dali pořádný pozor. Jenže ono to někdy nejde. Poznatky nové studie (2) informují o tom, že genetická variace v našich schopnostech trávit určité cukry může hrát významnou roli v tom, jak moc máme rádi sladká jídla a jak často je konzumujeme.
Všechno souvisí se vším
Mezinárodní tým vědců se zaměřil na gen sacharázy-izomaltázy (SI), který je důležitý pro rozklad běžného stolního cukru a maltózy (sladší látka, která se nachází v některých obilovinách). Tento gen pomáhá tělesnému systému rozložit tyto cukry na jednodušší formy, které mohou být vstřebány. Pokud je nějak poškozený, organismus má problém cukry strávit, což může ovlivnit jeho reakce.
Tělo si řekne
Vědci testovali tuto teorii na různých skupinách lidí i zvířat. Nejprve provedli pokus na myších a poté zkoumali 6 000 obyvatel Grónska a 135 000 Britů. Zjistili, že Gróňané, kteří nemohli trávit sacharózu, jedli méně sladkostí. Naopak Britové s funkčním genem SI na ně měli větší chuť. Tato zjištění dle autorů jasně ukazují, že naše genetika do touhy po sladkostech značně zasahuje.
Nadějný pohled na věc
Výsledky této studie otevírají široké možnosti pro zlepšení veřejného zdraví. Její hlavní autor Peter Aldiss, expert v oblasti výživy, se domnívá, že pochopení této genové role může vést k novým strategiím pro omezení příjmu sacharózy na úrovni celé populace. „Pokud bychom dokázali cíleně ovlivnit genetické faktory, mohli bychom snížit celosvětovou spotřebu cukru a tím i riziko mnoha zdravotních problémů,“ myslí si odborník (3). Otázkou ale je, jak. Inu, způsob, jakým by to šlo, snad přinese budoucnost a další bádání.
Zdroje: (1) www.health.harvard.edu/heart-health/the-sweet-danger-of-sugar, (2) www.eurekalert.org/news-releases/1063968, (3) www.nypost.com/2024/11/12/lifestyle/genetic-flaw-may-be-key-to-curbing-sugar-consumption-study/
Sledujte nás na sociálních sítích: