Těm, kteří keto dietu odsuzovali kvůli její extrémní povaze, na ni teď možná změní pohled. Tento stravovací režim totiž přispívá ke zmírnění autoimunitních poruch, a to včetně roztroušené sklerózy.
Autoimunitní porucha není žádná legrace. Jde o stav, při kterém imunitní systém napadá vlastní zdravé buňky, což vede k zánětům, poškození tkání a funkčním problémům. Toto onemocnění ovlivňuje různé orgány a tělesné systémy. Mezi nejčastější příklady patří roztroušená skleróza, revmatoidní artritida, lupus a Crohnova choroba (1). Přesná příčina je stále záhadou, vědci se však domnívají, že se pravděpodobně jedná o kombinaci genetických predispozic, environmentálních faktorů a narušené obranyschopnosti.
Prášky versus změna životního stylu
Léčba autoimunitních poruch obvykle zahrnuje imunosupresiva, která v přehnaných reakcích imunitní systém trochu „krotí“. Pacientům se běžně předepisují také léky na zmírnění příznaků. V některých případech je nutná fyzikální terapie nebo chirurgický zákrok, zejména pokud dojde k trvalému poškození kloubů nebo jiných tkání. I když tradiční medicína nabízí několik způsobů, jak tohle celé zvládat, zájem o alternativní léčebné metody nebývale roste. Na jejich seznam kupodivu patří i keto dieta.
Jídlem k lepším zítřkům
Američtí vědci z Kalifornské univerzity se na základě svého výzkumu (2) domnívají, že tento způsob nízkosacharidového stravování může lidem s autoimunitními poruchami přinést značnou úlevu. Podle výsledků myši, které byly krmeny ketogenní dietou, vykazovaly výrazné zlepšení příznaků roztroušené sklerózy. Odborníci zjistili, že tento režim zvyšuje úroveň specifického ketonového metabolitu zvaného β-hydroxybutyrát (βHB), který má protizánětlivé účinky a zmírňuje autoimunitní reakce. Důležitým objevem bylo také zjištění, že ketony stimulují růst prospěšné střevní bakterie Lactobacillus murinus, která produkuje metabolit nazývaný indol mléčná kyselina ‒ ten blokuje aktivaci imunitních buněk, které jsou klíčové pro rozvoj roztroušené sklerózy.
„I když je obtížné předpovědět, jak se tyto výsledky promítnou do praxe u lidí, studie přináší naději na vývoj alternativní léčby, která by mohla být snesitelnější než současné metody,“ uvedl jeden z vedoucích výzkumníků Peter Turnbaugh (3).
Zdroje: (1) www.medlineplus.gov/autoimmunediseases.html, (2) www.ucsf.edu/news/2024/11/428771/how-keto-diet-could-one-day-treat-autoimmune-disorders, (3) www.bodyandsoul.com.au/health/health-news/keto-diet-autoimmune-disorders/news-story/32224f5d6bda9e737db0a9eee7c1c126
Sledujte nás na sociálních sítích: