Předvánoční adventní čas plný shonu a stresu je jedním z nejzátěžovějších období. Řada lidí propadá stresu už během listopadu a postupně se k tomu přidává i panika. Panika z konce roku, z Vánoc, ze spousty zařizování a vyšších výdajů či z přibírání váhy. Přitom fakt, že Vánoce přijdou, víme celý rok, během něhož se na tyto „akčnější“ měsíce můžeme připravit. Každý rok je přece advent, Vánoce i Nový rok. Jak v tomto čase nepřibrat zbytečná kila navíc a užít si ho beze stresu? Stačí jen dobře plánovat a řídit se jednoduchými zásadami. Poradíme, jak na to!
Dobrá organizace jako základ všeho
Mnoho lidí v dnešní době bohužel nezvládá plánovat a dohlédnout dál než za horizont jednoho týdne. Proto se pak stává, že máme pocit, že na nás všechno „
padá“, nic nejde stihnout a že na všechno jsme sami. Přitom stačí jen správně a v čas plánovat. Odborníci většinou doporučují si činnosti nutné pro poslední dny roku rozepsat, vytvořit
časový harmonogram a rozdělit úkoly na takzvané krátkodobé a střednědobé. Nemůže se pak stát, že zapomeneme koupit vanilkový cukr na pečení nebo dárek pro babičku, protože přesně víme, že to uděláme 30. listopadu a 22. prosince.
Harmonogram nepřispívá jen k našemu duševnímu klidu, ale má výrazný vliv i na naše zdraví. Díky plánování totiž snížíme stres, který by pak negativně ovlivňoval naše tělesné pochody. Bylo totiž prokázáno, že vlivem stresu se výrazně přibírá zejména v břišních partií, a to by už před Vánocemi nebyla dobrá zpráva. Navíc jsme následkem stresu podráždění, častěji se hádáme a celkově si kazíme naši domácí pohodu a harmonii.
Vhodná skladba jídla
Proč bychom se neměli alespoň v jednou v roce na Vánoce dobře najíst? Nic není zakázáno, ale jak se říká, „všeho s mírou“ by mělo v tomto čase platit maximálně. Nemůžeme sníst kopec řízků se salátem, zajíst to vánočním cukrovím a zapít skvělou ořechovkou. Vše chce svůj čas, a tak i jednotlivá jídla potřebují rozestup, ideálně vyplněný nějakou aktivitou, kterou zrovna nemusí být sledování televize. Vhodné je dodržovat frekvenci 5 až 6 menších porcí jídel během dne. Pokud jsme milovníci sladkého, nejlépe uděláme, když si na něm budeme pochutnávat hlavně během dopoledne. K večeru bychom už měli volit méně sladké a těžké pokrmy. A nezapomenout na to, že večeře by měla být zhruba poloviční oproti obědu.
Jednou z nejdůležitějších zásad správného stravování, a to nejen o Vánocích, je i dodržování vhodného pitného režimu. Samozřejmě by nejvhodnější bylo pít neslazené vody, případně minerálky nebo zelené čaje. Pokud se ale nechceme trápit a užít si nějaký ten alkohol nebo máme neutuchající chuť na horkou kávu, můžeme zvolit její lehkou variantu. A tou může být takzvaná zelená káva s příchutí vanilky, která k tomuto času neodmyslitelně patří. Vždyť vanilkové rohlíčky jsou prostě už tradice. A navíc, taková nepražená zelená káva s vanilkou nám ještě může pomoci k lepšímu trávení a spalování tuků a na chuti nás neošidí.
Vše se dá řešit, konečně můžeme jíst, pít a nepřibírat.
Zimní pohoda na čerstvém vzduchu
Naše dětství i Vánoce byly většinou plné běhání venku, stavění sněhuláků a koulování se. Pravda, dnes už většinou sníh o Vánocích nevídáme, ale pobyt venku si přesto můžeme dopřát. Nadýcháme se čerstvého vzduchu, zlepší se nám nálada a hlavně nám
prospěje pohyb, který po konzumaci řady skvělých pochutin budeme potřebovat.
Co udělat pro dokonalý advent a Vánoce?
- Rozplánovat činnosti a povinnosti.
- Jíst a pít s mírou, několik menších porcí během dne, sladké dopoledne, menší večeře, lehkou variantu nápojů.
- Pobyt a pohyb na čerstvém vzduchu.
- Brát i problémy s humorem a nadhledem.
Sledujte nás na sociálních sítích: