Známe to všichni. Přejíme se nebo sníme něco tučného či hůře stravitelného a náš žaludek se nám „odmění“ nepříjemnou bolestí, někdy až křečemi. Většinou se nejedná o nic vážného, ale ani o nic příjemného. Ještě než sáhnete po přípravku z lékárny, zkuste podrážděný žaludek zklidnit přírodní cestou.
Po čem sáhnout, když nám dává žaludek vědět, že jsme to přehnali?
Aloe
Ačkoli tuhle rostlinu známe spíše jako skvělý lék na drobná poranění či spáleniny, je skvělá i na zažívání. Obsahuje látky mající tišící efekt a působí protizánětlivě.
Žvýkačka
Díky žvýkání žvýkačky produkujeme více slin, které pak působí jako uklidňující prostředek především při pálení žáhy (nejenže zabraňují žaludečním šťávám v cestě „nahoru“, ale – zjednodušeně řečeno – jsou navíc alkalické, takže je částečně neutralizují).
Lékořice
Také tahle pochutina dokáže podrážděný žaludek zklidnit. Látky v ní obsažené působí příznivě na žaludeční stěnu, navíc má protizánětlivý a antibakteriální účinek.
Hořčice
Protože se váš žaludek může bouřit kvůli nevyvážené hladině žaludečních kyselin, malá lžička hořčice může pomoci vrátit vše do normálu – působí totiž zásaditě, a tak kyseliny neutralizuje.
Soda
Ačkoli ji na podrážděný žaludek používaly už naše babičky, raději s ní opatrně. V určitých případech či u citlivých lidí může napáchat víc škody než užitku. Přesto pokud víte, že vám neublíží, stačí na podrážděný žaludek už jen malá čajová lžička.
Spaní na boku
Jedna ze studií zaměřených na pálení žáhy zjistila, že nejméně jím lidé trpí, pokud spí na levém boku. Třeba tato poloha pomůže i vám.
Sledujte nás na sociálních sítích: