Zelené klíčky jsou velmi účinné nejen při redukčních dietách, ale také celkově příznivě působí na náš organismus. Nemusíte spoléhat na kupované klíčky z obchodů, můžete si vypěstovat vlastní z pohodlí domova. A budete je mít vždy po ruce!
Na domácí klíčení jsou vhodná například semena brokolice - klíčky z brokolice preventivně potlačují vznik nádorových buněk a rakovinotvorných zárodků. Klíčky obsahují silné trávicí enzymy, obsažené vitaminy se snadno vstřebávají do těla a celkově podporují zdraví našeho organismu.
Pusťte se do klíčení
Budete potřebovat:
- semínka na klíčení
- PET lahev
- vodu
- nůž
Jak na to?
1. Nejprve si zakupte semínka na klíčení dle svého výběru. Můžete vyzkoušet již zmíněnou brokolici, mungo, cizrnu či čočku. Nejprve semínka dobře opláchněte od všech nečistot a přes noc nechte namočené ve vodě, aby nabobtnala.
2. Nyní budete potřebovat obyčejnou PET lahev. Velikost záleží jen na vás, můžete použít tu o objemu jednoho i dvou litrů. Do dna PET lahve udělejte nožem menší dírky tak, aby semínka nepropadala. Dno bude vypadat a bude využito jako cedník, protože semínka mají ráda pravidelné proplachování vodou, ale nemohou v ní stát, jinak by klíčky začaly uhnívat.
3. Do připravené PET lahve vložte požadované množství semínek, měla by tvořit přibližně 1/3 nádoby, aby měla dostatek místa na klíčení.
4. Nádobu se semínky, uložte na tmavé místo, ale s pokojovou teplotou. Semínka proplachujte 2-3krát denně. Jednoduše nad umyvadlem napusťte do lahve vodu, a propíchaným dnem ji nechte vytéct. Poté semena vraťte zpět na tmavé místo.
5. Semínka klíčí přibližně 4-6 dní, podle druhu. Sklízejte klíčky o velikosti od 2,5 do 5 centimetrů. Před konzumací je propláchněte vodou. Klíčky uchovávejte v chladničce po dobu 1-2 týdnů.
Dobrou chuť
Klíčky konzumujte nejlépe syrové, zachováte tak v nich všechny výživné látky. Využijte je na ozdobení pečiva, polévek a salátu. Klíčky můžete také použít k přípravě domácích zeleninových šťáv.
Sledujte nás na sociálních sítích: