Už máte letošní výsadbu petržele za sebou? To je dobře, neboť tahle bylinka svým konzumentům nabízí pozitiva v podobě silnější imunity, lepšího trávení nebo ostřejšího zraku.
Kadeřavá petrželka je vyhledávaným ochucovadlem, které se přidává do polévek, salátů, omáček, nádivek a těstovin. Lze se na ni spolehnout také při přípravě masa, rybích specialit, vaječných pokrmů, zvěřiny, hub i luštěnin, a to jak v čerstvé, tak i sušené podobě. Kulinářská všestrannost rostliny pocházející z jižní Evropy přímo vybízí k tomu, aby ji měl člověk neustále po ruce. A vlastně, proč ne?
Jarní výsadba se hlásí o slovo
Petrželka se vysévá ve dvou fázích, poprvé na jaře a podruhé v polovině léta, čímž se zajistí stálý přísun čerstvých natí. Pěstovat ji však můžete i za oknem v květináči, klidně i celoročně. Daří se jí na slunném nebo částečně zastíněném stanovišti. Semena klíčí poměrně dlouho, tento proces se mnohdy protáhne na pět týdnů, nicméně dá se trochu urychlit jemným zavlažováním. Než se bylinka úplně rozroste, sklízí se v symbolickém množství, aby měla čas a prostor „vyhnat“ nové listy. Z tohoto důvodu se také stonky, které se chystají kvést, zastřihávají. Co všechno vám petržel nabízí, tedy kromě pomoci v kuchyni? Poznejte její fantastické zdravotní výhody!
Zelený multivitamin, který klame tělem
Ve jmenovaném pokladu, jenž náleží do čeledi miříkovitých, naleznete širokou škálu prospěšných živin, jmenovitě pak vitaminy A, C, B1, B2, B3, B6 a E. Z minerálů nechybí vápník, hořčík, draslík a fosfor. Příjemně vonící zelenáč doslova překypuje i kyselinou listovou, antioxidanty a aminokyselinami, proto lidskému organismu ve všech směrech prospívá. Jaké konkrétní má účinky?
Lék, jenž se vážně uplatní
Ač se to možná nezdá, petržel je spolehlivou medicínou na problematické trávení, močové kameny, záněty i menstruační potíže. Rovněž posiluje imunitní systém a představuje prevenci rakoviny. Jelikož vykazuje antiseptické a antibakteriální schopnosti, je velice efektivní v boji se střevními parazity. Nelze opomenout, že příznivě ovlivňuje kardiovaskulární systém a zrak, přičemž je již od dávných dob považována za afrodiziakum.
Sledujte nás na sociálních sítích: