Máte rádi kysané zelí? Pak byste rozhodně měli vyzkoušet následující lehce exotickou variantu. Kysané zelí s nádechem Středomoří totiž báječně chutná, a ještě vás okamžitě zbaví zimní deprese.
Kysané zelí je perfektní zimní potravinou. Je to bílé a špičaté zelí zakonzervované pomocí fermentace kyselinou mléčnou. Díky tomu vzniká fermentovaná neboli kvašená potravina. A to důležité slůvko je fermentovaná.
Fermentováním se prodlouží životnost zelí, eliminují se špatné bakterie, ale přesto zůstává stále plné vitaminu C, kyseliny listové, železa a vlákniny.
Ovšem fermentací se nezpracovává jenom zelenina. Také víno, sýry nebo kefír prošel takovým kvasným procesem. A díky tomu si je můžete bez špatného svědomí dopřát. Posilují totiž imunitní systém, mají antioxidační účinky a obzvlášť příznivě působí na střevní mikroflóru.
A pokud byste rádi trochu změnu, pak je následující recept pro vás to pravé. Středozemní zelný kotlík chutná báječně, a přesto jinak než stará, známá klasika. Ale stále se báječně hodí jak k masu, tak třeba ke klobáse nebo jen tak s bramborami. A středozemní nádech vám připomene letní dovolenou a zažene tak zaručeně jakékoli zimní chmury.
Středozemní zelný kotlík
Suroviny
800 g kysaného zelí
3 cibule
150 g sušených rajčat v oleji
140 g vody
1 plechovka sekaných rajčat
1 lžíce provensálského koření
sůl a pepř
2 lžíce javorového sirupu
50 g rajčatového protlaku
Postup
1 Kysané zelí dejte do sítka, propláchněte a nechte dobře odkapat. Cibuli nakrájejte na kostky a sušená rajčata na tenké plátky. Obojí krátce osmahněte na oleji (můžete použít ten ze sušených rajčat).
2 Přidejte zbývající přísady, dobře promíchejte a nechte asi 20 minut povařit. Pokud by se voda odpařila příliš rychle, můžete ji podle potřeby ještě přidat.
3 Podávat ho můžete s bramborovou kaší, masem nebo klobásou. Nakonec nahoru nastrouhejte ještě trochu parmazánu a máte hotovo. Vyzkoušet ho můžete i jako náplň do pečených paprik.
Dobrou chuť!
Zdroj: www.essenundtrnkne.de, www.eatthis.com
Sledujte nás na sociálních sítích: